Право дитини зростати в сім’ї

1 (1)«На сьогодні практично 100 тис. дітей, а це близько 1,5% усіх дітей України, маючі батьків, перебувають в інтернатних закладах» – така інформація була озвучена сьогодні під час онлайн-брифінгу Міністерства соціальної політики України на тему прийнятих Урядом ініціатив щодо захисту прав дітей. Захід відбувся 1 червня, у Міжнародний день захисту прав дітей, за участю Міністра соціальної політики України Марини Лазебної, Уповноваженого Президента України з прав дитини Миколи Кулеби та Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової. Спеціалісти Кам’янець-Подільського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді дивились у прямому ефірі брифінг та почули актуальні для роботи виступи. Були підняті питання врегулювання законодавства та його нововведення щодо права дитини зростати в сімейному середовищі, ролі у процесі деінституалізації служб у справах дітей та фахівців із соціальної роботи центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, а також питання забезпечення безпеки дітей та відповідальності дорослих кожної громади.  Наприкінці було підкреслено, що пріоритетом громади має стати безпека дитини та право зростати в сім’ї.

 

 

31 травня 2020 року – Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

Популярні

1 (1)  У цей день Всесвітня організація охорони здоров’я закликає покинути палити, наводячи приголомшливі факти наслідків тютюнопаління.

  Кам’янець-Подільський міський Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді доводить до відома.

  Куріння та його вплив на організм людини стають сьогодні соціальною і медичною проблемами. Доведено, що куріння тютюну є великою небезпекою для здоров’я і призводить до виникнення різних захворювань, які спричиняються до передчасної смерті людей. Виявляється, що смертність від раку легень серед курців у 20 разів вища, ніж серед тих, що не курять. Також, курці в 13 разів частіше хворіють на стенокардію (захворювання серця) і в 10 разів частіше – на виразкову хворобу шлунку. Як правило, курець живе на 6-8 років менше, ніж його ровесник, який не курить.

  Зараз існує багато методів лікування від тютюнозалежності з використанням різних фармакологічних препаратів, але найкращі ліки – сила волі проти цієї шкідливої звички. Бережіть своє  здоров’я  і здоров’я  своїх  близьких!

Участь у відео конференції

1  Фахівець із соціальної роботи Кам’янець-Подільського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмила Коробчук прийняла участь у відео конференції за підсумками проведення навчальної волонтерської безвідривної практики студентами ІІ курсу факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології Кам’янець-Подільського національного університету ім. І. Огієнка.

  Волонтерську безвідривну практику на базі Центру студенти проходили з 20 січня по 13 березня 2020 року.

  Майбутні соціальні працівники мали змогу порівняти характер протікання безвідривної практики в умовах роботи на базі Центру та характер дистанційної форми її проходження. Що з цього вийшло можна побачити у створеній презентації на тему: «Я і волонтерство» за результатами проходження практики, а також у відео-сюжеті в інтерпретації студентів на тему: “Наша перша, особлива, навчальна волонтерська безвідривна практика – очима студентів”.

Подяка благодійникам

ПРОДУКТИ4  З початку карантину Кам’янець-Подільським міським Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді посилено здійснюється контроль, моніторинг та соціальна підтримка сімей, які перебувають на обліку Центру як такі, що опинились у складних життєвих обставинах.

  Станом на 22.05.2020 на обліку Кам’янець-Подільського міського Центру перебуває 73 сім’ї, в яких виховується 145 дітей. У тому числі, протягом дії карантину було виявлено та поставлено на облік 22 сім’ї, що потребують допомоги задля задоволення першочергових потреб дітей.

  Збільшення кількості таких сімей було спричинено втратою батьками роботи або постійного доходу, незапланованим поверненням дітей із закладів інстутиційного догляду та виховання дітей, обмеженість ресурсів сімей для забезпечення потреб дітей та ін.

  На допомогу прийшли небайдужі кам’янчани. Так, місцевими благодійниками за час карантину було передано продукти харчування 73 сім’ям, які перебувають на обліку Центру, на суму близько 20 000 гривень.

  Кам’янець-Подільський міський Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, від імені членів родин, дякує усім небайдужим громадянам міста, які у такий складний період допомагають тим, хто потребує.

Міністерство соціальної політики продовжує серію навчальних вебінарів «Захист дітей та підтримка сімей в умовах пандемії Covid-19

вебiнар2  21 травня спеціалісти Кам’янець-Подільського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді стали слухачами третього вебінару на тему «Здійснення оцінки потреб дитини та її сім’ї», який проходив у форматі онлайн конференції на Фейсбук сторінці Мінсоцполітики.

  Під час вебінару основну увагу було приділено алгоритму здійснення оцінки потреб та документуванню.

  Спікери вебінару:

 • Руслан Колбаса, генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Міністерства соціальної політики;
 • Жанна Петрочко, доктор педагогічних наук, ключовий експерт проекту з реформування інтернатних закладів Партнерства «Кожній дитині»;
 • Оксана Мельниченко, тренер МГО “Міжнародний центр розвитку і лідерства”, директор Києво-Святошинського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

  Для спеціалістів Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді особливо цінними стали практичні моменти здійснення оцінки потреб та надання соціальних послуг відповідно до проведеної роботи.

11 вебiнар1

15 травня – Міжнародний день сім’ї

Популярні

КПМЦСССДМ  Щороку Кам’янець-Подільський міський Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводить до цього дня різноманітні заходи щодо соціальної підтримки різних категорій сімей.

  Це тренінги, групові консультації, інтерактивні заняття, тематичні засідання, акції з питань усвідомленого батьківства, підготовки молоді до сімейного життя, популяризації сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, протидії насильству в сім’ї та ін.

  Нажаль, у зв’язку із карантинними заходами, у 2020 році перелічені види заходів виключені. Проте, посилено роботу із сім’ями, які перебувають на обліку Центру: наразі вони знаходяться під посиленим контролем спеціалістів.

  Кам’янець-Подільський міський Центр СССДМ нагадує, краще, ніж долати проблеми, які виникли в сім’ї, їх завчасно попередити. Тому, якщо у вас виникають певні питання, що стосуються подружніх стосунків, виховання дітей, взаємовідносин поколінь – звертайтеся до спеціалістів Центру в онлайн режимі: напишіть приватне повідомлення на сторінку Центру в Фейсбуці за посиланням https://www.facebook.com/kpmcsssdm/ або зателефонуйте за номером 9-14-29

  На фото заходи, присвячені Міжнародному дню сім’ї, які були  проведені Кам’янець-Подільський міський Центром СССДМ у попередні роки:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

 • розширене засідання Координаційної ради при виконавчому комітеті з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми щодо обговорення положень Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;
 • інтерактивне заняття для молоді міста з питань усвідомленого батьківства (у рамках ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді»);
 • тренінгові заняття волонтерів Центру «Підготовка молоді до сімейного життя» для студентів Кам’янець-Подільського коледжу будівництва, архітектури і дизайну, Подільського спеціального навчально-реабілітаційного соціально-економічного коледжу, Кам’янець-Подільського відділення Ірпінського державного коледжу економіки та права, Кам’янець-Подільського медичного училища;
 • групові консультації спеціалістів Центру для педагогічних колективів, а також для безробітних жінок, які перебувають на обліку в МЦЗ «Прийомна сім’я. Дитячий будинок сімейного типу»;
 • інформаційні вуличні акції з популяризації сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування «Кожній дитині потрібна родина!»;
 • виступи спеціалістів Центру на батьківських зборах щодо відповідальності батьків стосовно здійснення своїх обов’язків по догляду та вихованню дітей;
 • тематичні заняття для волонтерів Центру щодо здійснення соціальної підтримки різних категорій сімей.

Напередодні Міжнародного дня сім’ї (15 травня) Кам’янець-Подільський міський Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді нагадує батькам, що відповідальність за виховання, утримання та забезпечення безпеки їх дітей покладається виключно на батьків, або осіб, які їх замінюють

Популярні

фото  Тому, наводимо деякі положення відповідального батьківства з точки зору законодавства.

  Відповідальність покладається на обох батьків незалежно від того, проживають вони разом чи окремо, оскільки обов’язок здійснювати належне виховання та нагляд за малолітнім є рівним для обох з них (стаття 12 розділу ІІІ Закону України “Про охорону дитинства”).

  Обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дитини (стаття 150 Сімейного кодексу України).

 1. Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
 2. Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
 3. Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
 4. Батьки зобов’язані поважати дитину.
 5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування щодо неї.
 6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
 7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

  За невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо виховання дітей батьки можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності.

Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 – 212-21):

  Стаття 180. Доведення неповнолітнього до стану сп’яніння батьками неповнолітнього, особами, які їх замінюють, або іншими особами – тягне за собою накладення штрафу від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Стаття 184. Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей – тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Вчинення неповнолітніми віком від 14 до 16 років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 Кримінальний кодекс України.

  Стаття 150. Експлуатація дитини, яка не досягла віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання її праці – карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  Стаття 150–1. Використання батьками або особами, які їх замінюють, малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (систематичного випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб) – карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

  Стаття 164. Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, –карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

  Стаття 166. Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, – карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Пам’ятайте! За вчинки своїх дітей відповідальність несуть батьки.

Продовжено навчання на вебінарах Мінсоцполітики

1  Спеціалісти Кам’янець-Подільського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді продовжують брати участь у серії навчальних вебінарів Міністерства соціальної політики «Захист дітей та підтримка сімей в умовах пандемії Covid-19».

  Сьомого травня відбувся другий вебінар на тему: «Забезпечення безпеки дітей».

  Зі вступним словом до учасників звернувся генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Міністерства соціальної політики Роман Колбаса.

  Під час другого вебінару були озвучені відповіді на запитання першого вебінару, інструкції та напрацювання з теми заходу, а також висвітлені аспекти застосування міжнародної бази щодо нормативно-правового підґрунтя щодо безпеки дітей. Особливу увагу було приділено відповідальності батьків за безпеку дітей.

  Для спеціалістів Кам’янець-Подільського міського Центру нагальними у практичному застосовуванні стали такі теми: «Ознаки небезпеки для дитини, суб’єкти виявлення та здійснення оцінки безпеки» та «Алгоритми здійснення оцінки безпеки».

Кам’янець-Подільський міський Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді інформує: 4 травня – Міжнародний день протидії булінгу

unnamed  В Україні цей день відзначають вдруге.

  За даними ЮНІСЕФ, у 2019 році майже 70% дітей по всьому світу потерпали від цькування з боку однолітків. Водночас Україна посідала 4-е місце серед європейських країн з найвищим рівнем булінгу.

  19 січня 2019 року набув чинності Закон України від 18.12.2019 року №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)». Також відповідним пунктом про булінг (цькування) було доповнено і Закон України «Про освіту».

  З питань протидії булінгу, зверніться за консультацією на Національну дитячу гарячу лінію: 116 111 (з мобільного) або 0 800 500 225 (зі стаціонарних телефонів). Дзвінки безкоштовні та конфіденційні.

  У місті Кам’янці-Подільському безпосередньо можна звернутися до працівників сектору ювенальної превенції міського відділу поліції (102) та до спеціалістів Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (03849) 91429).

  До відома.

  Булінг (цькування) — це дії або бездіяльність учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого (Закон України «Про освіту»).

  Ознаки булінгу:

 • систематичність;
 • наявність сторін — кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
 • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Види булінгу:

 • фізичний – штовхання, бійки, підніжки, нанесення тілесних ушкоджень тощо;
 • економічний – крадіжки, пошкодження чи знищення особистих речей жертви, вимагання грошей тощо;
 • психологічний – поширення образливих чуток, ігнорування, погрози, жарти, шантаж тощо;
 • сексуальний – принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомка відео у переодягальнях, сексуальні погрози, поширення образиливих чуток тощо;
 • кібербулінг – приниження за допомогою інформаційно-комунікаційних засобів: мобільних телефонів, інтернету тощо (пересилка неоднозначних фото, обзивання телефоном, зйомка на відео бійок чи інших принижень і викладання відео в мережу, цькування через соціальні мережі).

Відповідальність за вчинення булінгу:

  У разі вчинення булінгу (цькування) неповнолітніми до 16 років, відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу (цькування).

29 квітня розпочалася серія навчальних вебінарів «Захист дітей та підтримка сімей в умовах пандемії Covid-19»

Популярні

вебiнар  Це навчальні вебінари Міністерства соціальної політики спільно з Уповноваженим Президента України з прав дитини, Міжнародною благодійною організацією «Партнерство «Кожній дитині» та Міжнародною громадською організацією «Міжнародний центр розвитку і лідерства».

  Захід відбувся за участі Міністра соціальної політики Марини Лазебної та Уповноваженого Президента України з прав дитини Миколи Кулеби.

  Вступний вебінар серії на тему «Забезпечення захисту дітей в умовах карантину» прослухали спеціалісти Кам’янець-Подільського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

  З доповідями перед учасниками виступили Генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг  та захисту прав дітей Міністертва соціальної політики Руслан Колбаса, заступник директора Партнерства «Кожній дитині» Зінаїда Кияниця, програмний директор Міжнародного центру розвитку і лідерства Дар’я Палатна.

  Для працівників Кам’янець-Подільського міського Центру важливими для практичної роботи стали питання надання соціальних послуг, у т.ч. соціального супроводу сім’ї в умовах карантину, процес моніторингу ймовірних ризиків для життя і здоров’я дітей, як захистити себе під час відвідування сімей та ін.

мiнiстркаобговорення