Період Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», що триває з 25 листопада по 10 грудня, охоплює Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який 1 грудня з 1988 року відзначається з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.
Ми продовжуємо долучати до наших заходів соціально активний бізнес.
1-о грудня червону стрічку на груди прикріпила лікар-стоматолог, Тетяна Сунік. Цікаво, наскільки безпечними є сьогодні стоматологічні послуги.
Ми запитали Тетяну Володимирівну, чи надавала б вона стоматологічні послуги людині, яка сама повідомила про свій статус перед початком процедур?
- Так, надавала б, – впевнено відповідає лікар. – Стоматологічна допомога хворим на СНІД надається в повному обсязі з дотриманням усіх правил безпеки. Лікування таких пацієнтів носить традиційний характер і проводиться у звичайних поліклінічних умовах. І варто знати, що будь-який пацієнт може бути носієм вірусу, тому всі маніпуляції в порожнині рота під час роботи з кожним пацієнтом завжди повинні проводитися з використанням «бар’єрних засобів»: рукавичок, маски, окулярів, халата, і також потрібно запам’ятати, що на відміну від більшості патогенних мікроорганізмів ВІЛ не гине в результаті протирання інструментів ватою, змоченою спиртом, тому всі інструменти мають проходити якісну стерилізацію.
- А чи можуть бути прояви ВІЛ-інфекції у порожнині рота?
– Прояви певної патології в порожнині рота є найбільш ранніми і найважливішими індикаторами ВІЛ-інфекції. Лікарі-стоматологи якраз і повинні вміти розпізнавати пов’язані з ВІЛ стоматологічні захворювання і забезпечувати належне лікування і за потреби направлення пацієнтів до відповідних фахівців. Пов’язані з ВІЛ хвороби порожнини рота присутні у 30–80% ВІЛ-інфікованих осіб. Дуже рідко пацієнти звертаються до лікарів із приводу проявів ВІЛ у порожнині рота. Слизові оболонки і тканини порожнини рота є відкритими для інфекційних уражень. Найчастіші прояви ВІЛ-інфекції у стоматології – це грибкові ураження слизових оболонок порожнини рота.
– Стоматологів відносять до професійної групи ризику. З офіційної статистики знаємо, що ймовірність контакту з ВІЛ під час надання стоматологічної допомоги для лікаря невелика, порядку 0,85%, а як щодо пацієнтів? Чи безпечний Ваш кабінет?
– Так, я можу з гордість сказати, що мій кабінет безпечний. Тому що я вважаю стерилізацію стоматологічних інструментів і кабінету одним з важливих аспектів роботи стоматолога і приділяю цьому велику увагу та дотримуюсь усіх етапів стерилізації. Тому що стерилізація інструментів у стоматології відіграє важливу роль у захисті персоналу та пацієнтів у медичних закладах. Цей ключовий етап забезпечує знищення різних штамів організмів, бактерій, вірусів і навіть грибів, запобігаючи передачі інфекції та забезпечуючи стерильність інструментарію, всіх поверхонь і матеріалів, що контактують з пацієнтом під час лікування. Сучасні методи стерилізації в стоматології, якою піддаються бори та інші інструменти, дозволяють зробити стоматологічні процедури максимально безпечними як для пацієнтів, так і для лікаря – стоматолога.
Дякуємо, за приділений час. Бажаємо здорових посмішок.
За інформацією відділенням соціальної роботи Деражнянського міського центру надання соціальних послу