У зв’язку із карантинними заходами на території України в умовах епідемії COVID-19 за даними Мінсоцполітики України із закладів інституційного догляду (шкіл-інтернатів, дитячих будинків) додому повернуто близько 42 тисяч дітей. Це діти з малозабезпечених, неблагополучних сімей, діти з вадами розвитку. Однак перевірки наявності сприятливих умов у власних родинах, куди повернуто дітей, належним чином не було проведено та не узгоджено із закладами освіти й соціальними службами.
За інформацією Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації із закладів інституційного догляду в сім’ї повернуто 967 дітей, з них 48 дітей у інші області України: Київську, Тернопільську, Вінницьку, Рівенську, Закарпатську, Львівську, Житомирську, Черкаську, Чернівецьку, Дніпропетровську. Крім того за повідомленнями Київського та Житомирського обласних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 14 дітей повернуті в сім’ї на Хмельниччину. Це стало серйозним викликом як для батьків та дітей, так і для органів місцевого самоврядування та соціальних служб.
В такій ситуації зростає ризик незабезпечення першочергових потреб дітей (харчування, безпека, предмети гігієни, належний догляд, медична допомога, дистанційне навчання) в першу чергу у сім’ях, які опинились у складних життєвих обставинах. Для батьків – це втрата стабільного заробітку, психологічне навантаження по догляду та вихованню, відповідальне батьківство. Режим, до якого діти звикли у закладах порушений, прогулянки з друзями – заборонені, відвідування гуртків і секцій – неможливе, навчання – віддалене, нагляд та контроль з боку батьків – 24 години на добу. Такі умови можуть спровокувати у дітей появу занепокоєння, тривогу, страх і дратівливість, емоційне і фізичне виснаження.
З іншої сторони, карантинні заходи для батьків дають можливість насолодитись щастям батьківства і материнства, дізнатись про потреби та бажання дітей, збагатити і урізноманітнити сімейні цінності, традиції. Для дітей – перебувати в стінах рідного дому, насититись увагою своїх батьків розповісти їм про свої проблеми та негаразди, поділитись своїми досягненнями, відчути себе частиною своєї родини.
У цій ситуації на допомогу сім’ям прийшла місцева влада та соціальні служби. За дорученням заступниці голови облдержадміністрації Оксани Ситницької органам виконавчої влади та місцевого самоврядування рекомендовано створити комісії з моніторингу забезпечення прав дітей, до складу яких залучити представників служб у справах дітей, центрів соціальних служб/фахівців із соціальної роботи, медичних працівників, представників Національної поліції. Можливість роботи комісій підкріплено вказівкою забезпечення транспортом та засобами індивідуального захисту.
На місцях розпочато активну роботу щодо інспектування умов проживання та виховання дітей, надання всебічної допомоги сім’ям. Так, станом на 18 травня поточного року із 967 учнів/вихованців комісійно перевірено умови проживання та виховання 534 дітей, що становить 55% від загальної кількості. Згідно наданої інформації, у повному обсязі із завданням впорались Городоцький, Старокостянтинівський Хмельницький, Шепетівський райони, Берездівська, Війтовецька, Вовковинецька, Ганнопільська, Гвардійська, Крупецька, Летичівська, Меджибізька, Нетішинська, Полонська, Сатанівська, Старосинявська та Чемеровецька об’єднані територіальні громади. За результатами проведеної роботи 7 дітей вилучено із сімей та влаштовано у заклади соціального захисту дітей у зв’язку з неналежним виконанням батьками своїх обов’язків.
Робота у даному напрямку буде продовжуватися, тому всіх небайдужих запрошуємо до співпраці, а батькам пропонуємо деякі поради:
- Спілкуйтеся з дітьми про те, що їх непокоїть. Для дітей важливо, щоб Ви були поруч і вони змогли довірити Вам свій внутрішній світ. Поясніть, чому важливий карантин та заходи, які він включає.
- Будьте прикладом для дітей. Допомагайте дітям планувати свій день, вибудовувати певний ритм і режим, включаючи усі важливі складові: навчання, фізична активність, хобі, вільний час, домашні обов’язки.
- Разом проводьте вільний час. Розповідайте дітям казки та історії, разом читайте, дивіться і обговорюйте мультфільми та фільми. Залучайте до занять спортом та розваг.
- Пам’ятайте про дисципліну. Діти мають розуміти, що є певні правила, які забезпечують безпеку і нашу відповідальність один за одного, а також наслідки за їх дотримання чи порушення.
- Турбуйтеся про дітей та привчайте їх до турботи про інших. Діти мають бути не лише одержувачами турботи, але вчитись турбуватися про інших у відповідь.
- Власний простір. Виділіть для всіх членів сім’ї особистий простір і час, коли кожен може побути наодинці. Для маленьких дітей – це тиха година, а для дорослих – можливість відпочити або зайнятись своїми справами.
- Будьте ресурсними. Плануйте свій день так, щоб знаходити час для відновлення своєї енергії (хоббі, сон, здорове харчування).