Що таке гіперопіка?

51C30CA7-02F3-4D6E-B249-912A3CD9E990Гіперопіка – це коли батьки приділяють занадто багато уваги своїм дітям. 
Дехто вважає такий підхід правильним способом ростити дитину, тоді як інші ставлять усю нашу систему виховання під питання.
Як можна не звертати увагу на те, у яких умовах зростає ваша малеча та що на неї впливає? Де проходить межа? Кожній дитині потрібна увага та постійне піклування з боку її батьків. Утім іноді добре знати, де правильний баланс.
Правда в тому, що варто дотримуватися тонкої межі, щоб скеровувати своїх дітей і допомагати їм в особистому розвитку й при цьому не потрапити в пастку емоційно токсичних стосунків.
Тому що батьківство – це не те саме, що контроль, а освіта – не постійне стримування, а, тим паче, не підрізання дитячих крил. Адже скоро вони повинні стати дорослими, здатними приймати власні рішення та нести відповідальність за свої життя.
Утім термін “гіперопіка” охоплює значно більше понять.
 Гіперопіка та надмірний захист
Найдивнішою особливістю цього типу поведінки та підходу до виховання є те, що батьки беруть участь у кожному аспекті життя своїх дітей: спортивних заняттях, навчанні, хобі, друзях…
Гіпербатьки вважають, що вони найкращі в світі та виховують своїх дітей правильніше за інших. Однак справжній емоційний та особистий баланс їхніх дітей може бути дуже далеким від того, що таке щастя для самої малечі.
❗ Наслідки гіперопіки❗
—- розчарування
У батьків може бути чітке уявлення про те, якою повинна бути ідеальна дитина, і вони вважають себе запорукою або відправною точкою для цього.
Але час минає й мати чи батько починають усвідомлювати, що діти не завжди відповідають їхнім ідеалам, і це призводить до відчуття розчарування.
Коли дитина бачить розчарування в очах своїх батьків, вона почується невдахою або гіршою за інших.
—— тривога та стрес
Також варто взяти до уваги, що гіперопіка завжди супроводжується “виховною гіперактивністю“. Досить часто батьки віддають своїх дітей на різні додаткові гуртки, навіть якщо вони зовсім не подобаються малечі.
Поступово це починає заганяти їх у стрес, а рівень тривоги стає схожим до того, що переживають дорослі.
Батьки, які занадто опікуються своїми дітьми, дуже важко переносять їхні помилки. Вони роблять усе можливе, щоб виховати відповідальних людей, які мають імунітет до помилок і невдач. А це неможливо.
—— нездатність до поразки
У житті кожної дитини повинні бути миті, коли вона зазнає поразки. Так малеча зможе навчитися з власних помилок.
Діти, які виросли під гіперопікою, самі стають собі суддями. Ви поставили планку настільки високо, що коли вони усвідомлюють її нереальність, то занурюються в депресію та починають руйнувати себе.
Виховання дитини відповідно до правильних установок сприяє її відповідальності
Згідно з результатами дослідження, проведеного в Королівському університеті в м. Онтаріо (Канада), одним із найсерйозніших наслідків гіперопіки, є те, що діти у віці від 7 до 12 років майже не знають, що таке гратися на вулиці та спілкуватися зі своїми друзями. Вони нещасливі.

Надання всесторонньої допомоги особам, які перебувають на обліку в Центру Пробації

зображення_viber_2022-11-07_09-23-51-8897 листопада 2022 року відбувся інформаційно-просвітницький захід на базі Шепетівського  районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації»  у Хмельницькій області для осіб, які перебувають на обліку Центру Пробації. Участь у заході взяли старший інспектор  Шепетівського  районного сектору № 2 ДУ «Центр пробації у Хмельницькій області» Оксана Ставнійчук,  провідний фахівець із соціальної роботи КУ «Центр надання соціальних послуг» Ізяславської міської ради Юлія Потюк,  юрист сектору «Ізяславського бюро правової допомоги» Шепетівського  місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Зоя Гонтарук.

Оксана Ставнійчук зауважила, що підоблікові особи зобов’язані відповідально ставитися до відвідувань Центру Пробації, намагатися виправляти допущені помилки та не допускати їх у  майбутньому.

Зоя Гонтарук роз’яснила присутнім, що Кримінальним Кодексом України  визначено обставини, що виключають кримінальну протиправність діяння. Відповідно  до частини першої статті 40 Кримінального Кодексу України не є  кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність  особи,  яка заподіяла шкоду прав охоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками.

Юлія Потюк поінформувала присутніх про роботу КУ «Центр надання соціальних послуг» Ізяславської міської ради, види послуг, які можна отримати в установі. Фахівець наголосила, що установи, які працюють із особами, що мають проблеми з законом, спрямовані на надання  кваліфікованої допомоги, розуміння, вислуховування та підтримку. В жодному разі особа не буде осуджена через допущені помилки, адже кожен може зробити невірний крок у житті.

 

29 жителів області пройшли курс підготовки в прийомні батьки та усиновлювачі

Популярні

IMG_20221104_100733Із початком повномасштабного вторгнення, підготовка прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів, усиновлювачів, патронатних вихователів стала особливо актуальною.

Розвиток сімейних форм виховання, щоб кожна дитина-сирота, дитина, залишена без батьківського піклування, виховувалась у сім’ї, традиційно є пріоритетом в роботі Хмельницької обласної адміністрації.IMG_20221104_100817

Днями в Хмельницькому обласному центрі соціальних служб завершилися навчання для кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, потенційні опікуни, піклувальники, усиновителі, які проходили з 18 жовтня та завершилися 4 листопада.

IMG_20221104_100817Тренінгові заняття проводилися  6  днів по вівторках та п’ятницях сертифікованими тренерами Хмельницького обласного центру соціальних служб – заступником директора Наталією Мельник, начальником відділу методичного забезпечення соціальної роботи та навчальних заходів Наталією Гонтою та соціальним менеджером відділу методичного забезпечення соціальної роботи та навчальних заходів Тетяною Яцух. Таке навчання потенційних батьків передбачено постановами Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 року №564 та №565, від 24 вересня 2008 року №866.

Навчання проводиться в тренінговому форматі за міжнародною програмою «ПРАЙД». Заняття проходять за  програмою де передбачено розгляд наступних  тем: Знайомство; Підготовка до змін в особистому та сімейному житті; Подолання у дитини почуття втрати; Повноцінний розвиток дитини та причини його затримки; Задоволення потреб дитини та формування її прив’язаностей; Зміст та методи сімейного виховання; Посилення сімейних зв’язків; Планування стабільності життя дитини та сім’ї; Робота в команді; Усвідомлений вибір.

Після проходження обов’язкового безкоштовного курсу навчання усім 29 батькам надана довідка з рекомендаціями, яка засвідчує проходження цього курсу і їхню готовність стати усиновлювачами, опікунами, прийомними батьками, в якій вказується кількість дітей, їх стать та вік.IMG_20221107_113358-001


Додаткова інформація для небайдужих людей:

Якщо людина хоче прихистити дитину, яка постраждала від воєнних дій, можна скористатися процедурою тимчасового влаштування. Це передбачає перебування дитини в сторонній сім’ї до ухвалення рішення суду про подальше її влаштування. Щоб тимчасово влаштувати дитину, можна безпосередньо звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання і заповнити відповідну заяву. Або ж заповнити анкету через Telegram-бот “Дитина не сама” (https://t.me/dytyna_ne_sama_bot), подавши в електронному вигляді ваші дані.