Заборона – психологічний стан, який ми отримуємо від сім’ї та соціуму. Це не значить, що батьки говорять своїй дитині: «Не будь собою», «Нічого не роби». Передача відбувається на емоційному або невербальному рівнях. Закладені у дитинстві психологічні заборони можуть суттєво вплинути на доросле життя та створити чимало проблем. Чи можливо перевиховати себе та позбутися накопичених за життя заборон ???
Заборони, у першу чергу, виникають під батьківським, швидше за все неусвідомленим впливом. Через фрази сказані в емоціях – «Звідки ти взявся на мою голову?», «Що ти поводишся, як маленький!». Також забороною є певна міміка, інтонація, які закладають базис, який втілюється в дорослому житті. Людина просто живе за певним шаблоном, знаходячись під впливом заборон, знову і знову наступає на «граблі» старих помилок. Заборони можна умовно розділити на п’ять блоків. Перший – заборона виживання
Заборони виживання
Носії цієї заборони часто руйнують своє життя через дитяче рішення, яке говорить: “щоб порадувати батьків, я повинен зникнути”. Вони роблять це різними способами. Це алкоголізм, наркоманія, азартні ігри, поведінка та би мовити на межі. Або ж поведінка, полягає в тому, що людина не бачить іншого способу залучення уваги, крім як захворіти.
Заборона безпеки
Другий блок — заборона безпеки. Вона проявляється у тривожності і недовірі оточуючим. Наприклад, в недовірі до певним груп: “не довіряй багатим людям”. Як результат, люди не довіряють самі собі. Їм важко прийняти важливе рішення, вони ввесь час сумніваються.
Заборона приналежнсті
У третій блок — блок приналежності входять заборони: “не відчувай”, “не будь дитиною”, “не будь близьким”. Таким людям складно відчувати себе в безпеці і складно вибудовувати відносини з іншими, виявляти почуття і емоції, які у них є насправді. Адже з дитинства у них в голові закладено думку, що “близьким бути небезпечно”.
Заборона компетенції
Четвертий блок “заборона компетенції” об’єднаний фразами – “не думай”, “не досягай успіху”. Таким людям складно аналізувати, виховувати в собі критичне мислення. Їм завжди потрібна опорна фігура, яка може прийняти рішення за них. Також заборона “не досягай успіху” може проявлятися в тому, що людина знецінює свої досягнення, не бачить їх або дуже критикує.
Заборона самоідентичності
Останній блок — заборона самоідентичності. Це заборона “не будь самим собою”. Таким людям складно розуміти, що вони люблять, що хочуть, що їм підходить, а що ні, як їм одягатися, як виглядати і як себе подавати. Вони сумніваються у своїй компетентності, у своєму виборі.Та чи інша заборона може поширюватися і негативно проявлятися в різних сферах. В особистих відносинах, роботі, бізнесі, комунікації з людьми. Та вихід є. Альтернатива заборонам – це дозвіл.
Дозвіл
У будь-якому випадку можна вийти з негативного сценарію і змінити своє життя.
Спостерігайте за емоціями
Поспостерігайте за своїми емоціями, подивіться, як ви їх проявляєте. Чи дозволяєте собі сумувати, коли вам сумно і сміятися, коли вам весело? Як ви висловлюєте свій гнів і відстоюєте свої кордони і чи можна вам це робити?
Спосіб життя
Зверніть увагу на спосіб життя, який ви ведете. Чи є у вас можливість щось виправити, якщо ви, наприклад, зловживаєте алкоголем або якимось азартним адреналіновим дозвіллям? Чи є можливість більш дбайливо ставитися до свого життя і що ви можете зробити для себе? Простежте, як ви піклуєтеся про своє здоров’я.
Вміння відпочивати
Придивіться, наскільки легко ви йдете у відпустку. Чи не трапляється у вас захворювань, якщо ви занадто багато працюєте, коли потім тільки один вихід – укласти себе в ліжко? Якщо відпустка дається складно, треба переглянути свій графік роботи, потроху вчитися знаходити час для відпочинку і для себе.
Дитячі бажання
Звертайте увагу на те, як часто ви тішите себе, як часто виконуєте свої давні дитячі бажання. Можна згадати, чого ви хотіли в дитинстві, чи ви отримали бажане? Якщо не отримали, придумайте, як ви можете втілити це бажання і дозволити для своєї внутрішньої дитини такий маленький подарунок. Наприклад, поїздку кудись. А може велосипед? Іноді за такою увагою до самого себе лежить ключик до змін в кращий бік і до покращення якості свого життя.
Вчіться приймати рішення
Спостерігайте за собою, коли ви йдете в кафе, як ви приймаєте їжу, чи ви відчуваєте її смак, чи відчуваєте ви при цьому задоволення. Проаналізуйте, коли ви робите замовлення чи приймаєте рішення ви самі або дивіться на інших і чекаєте, коли вони замовлять. Якщо вам потрібна опорна фігура, спробуйте зробити маленькі кроки і приймати спочатку маленькі рішення. Почніть з якоїсь дрібниці.
Візьміть собі за правило вставати щоранку, дивитися в дзеркало і говорити собі: “Доброго ранку і як добре, що ти є!”. Спробуйте переглянути свій графік і знаходити час не тільки для роботи і проведення часу з друзями, а й для самого себе. Спробуйте влаштувати для себе якусь цікаву прогулянку. Може, відвідати музей. Дозволяйте собі читати, бути допитливим, знаходити літературу про життєві сценарії, про психологічні заборони і, найголовніше – про варіанти виходу з них.