Впродовж останніх років з 25 листопада до 10 грудня в усіх регіонах України проходить міжнародна акція «16 Днів проти насильства», в рамках якої Деражнянським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, структурними підрозділами з питань реалізації сімейної політики, громадськими організаціями проводяться заходи з попередження і подолання насильства в сім’ї.
Світовою громадськістю насильство визнано одним із ключових моментів, які ставлять людину в залежне становище, наносять величезну моральну шкоду суспільству і є перепоною на шляху подолання нерівності і дотримання людських прав.
Проблема насильства в родині є досить гострою не лише для України, а і для багатьох країн світу. Її небезпечність полягає в тому, що прояви насильства і жорстокості в сім’ї не лише руйнують гармонію і злагоду в родині, а й виступають однією з передумов злочинності в суспільстві загалом.
Особливо гострою проблемою є насильство над дітьми. Згідно із дослідженнями, кожна десята українська родина б’є своїх дітей. При цьому більшість дітей навіть не знає, що фізичні покарання щодо них і в сім’ї, і в школі, і деінде заборонені українським законодавством.
Закриті двері квартир і будинків не дозволяють дізнатися, що відбувається за стінами житла. А іноді там відбувається дуже жахливе.
Протягом одинадцяти місяців в районі зареєстровано 85 звернень з приводу насильства в сім’ї, з них у 59 сім’ях з дітьми. У 4 сім’ях від насильства постраждало діти.
Психологи вважають, що існує кілька причин, чому батьки зривають свою агресію на дітях. Найчастіше це відбувається тому, що батьки самі не змогли належним чином реалізуватися в житті, або не вміють інакше виражати свої агресивні стани, або ж просто – з безвиході, коли доросла людина не може висловити своє незадоволення та агресію за адресою, агресія виливається на тих, хто не може відповісти. А основною причиною сімейних конфліктів переважно є складні соціально-економічні умови, які не дозволяють сім’ям створити сприятливі побутові умови.
Тому, питання попередження домашнього насильства, а надто насильства відносно дітей, обговорювалося серед безробітних, які перебувають на обліку у центрі зайнятості населення. Учасники семінару розширили свої знання як з питання захисту прав, так і відповідальності за порушення закону України “Про попередження насильства в сім’ї». Було продемонстровано фільм про вплив насильства в сім’ї на формування особистості дитини.
Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді постійно здійснюється робота щодо виявлення кризових сімей та соціальний супровід таких сімей з метою збереження цілісності сім’ї, створення умов для належного функціонування та виконання сім’єю своїх функцій. З цією метою Центром налагоджено тісну спрацюю з усіма структурними підрозділами, органами місцевого самоврядування на місцям.
І, безумовно, подолання такого негативного явища, як насильство в родині, можливе лише за умови об’єднання зусиль і державних органів та установ, і громадських організацій, і кожного громадянина. І кожен з нас має сказати «Ні! Насильству» у власній родині».