З ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно з 1 грудня 1988 року. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему.
За даними ООН, поширення епідемії СНІДу у світі в цілому сповільнилося. За останні 5 років кількість виявлених випадків зараження ВІЛ/СНІД скоротилась на 20%. Загалом, з початку епідемії, у світі 74,9 млн інфікувалися ВІЛ та 32 млн померли від хвороб, викликаних СНІДом.
Натомість в Україні серед країн Східної Європи і Центральної Азії ступінь поширеності ВІЛ/СНІД найвищий, серед дорослого населення він становить 1,1%. Щодня в Україні реєструється 48,5 випадків захворювання ВІЛ-інфекцією.
Поріг ХХІ століття людство переступило з низкою жахливих хвороб. Особливо небезпечні ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) і його кінцева стадія – СНІД( синдром набутого імунодефіциту). СНІД – особливо небезпечна хвороба, смертельна для людини.
Чи потрібно людині, яка живе у сучасному світі, знати про ВІЛ і СНІД? Один мудрець сказав: “Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе – можливо ти виграєш. Якщо знаєш і себе, і супротивника – перемога буде на твоєму боці”. Цим супротивником для людства є ВІЛ/СНІД: про нього потрібно знати все, щоб убезпечити себе і своїх близьких, а також допомогти тим, кого ще можна врятувати.
ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. При належному лікуванні цей процес може бути значно довшим.
СНІД — синдром набутого імунодефіциту, комплекс захворювань, які розвиваються внаслідок руйнування вірусом (ВІЛ) імунної системи. Від моменту зараження ВІЛом до вираження симптомів СНІДу може пройти понад 10 років. Виявити інфікування може лише спеціальний аналіз крові на ВІЛ. При негативному статусі у МОЗ нагадують про «період вікна» — час з моменту інфікування до можливості виявити вірус становить 3-6 місяців. Тому лікарі рекомендують зробити повторний аналіз через 3 і 6 місяців після можливого зараження.
Доведено: вірус імунодефіциту не передається від хворої людини здоровій під час звичайних побутових контактів, через повітря або через навколишні предмети. Тому головне – не давати хворому підстави вважати, що ті, хто знаходяться поруч, його бояться.
Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших проявів може бути як коротким – 4 – 5 тижнів, так і дуже довгим – декілька років. За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких змін усієї імунної системи людини.
Вірус передається:
- статевим шляхом (при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою);
- парентеральним шляхом (через кров, насамперед, через спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин; через забруднений, нестерильний медичний інструмент);
- від ВІЛ-інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів чи годування грудним молоком).
ВІЛ-інфекція не передається:
- через рукостискання;
- обійми;
- кашель або чхання;
- при використанні загального телефону;
- при відвідинах хворого в лікарні;
- через укуси комах;
- при користуванні загальним туалетом;
- через їжу і посуд при сумісному мешканні;
- при купанні в басейні, лазні або ванні;
- через білизну і одяг.
Що робити, щоб уникнути інфікування ВІЛ-інфекції:
- уникати випадкових статевих зв’язків;
- утримуватись від вживання наркотичних речовин
якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків, - не користуватися спільними засобами гігієни (леза, щітки, манікюрні набори тощо);
- для нанесення татуювання та манікюру мати індивідуальний або одноразовий інструментарій;
- для ВІЛ-позитивної матері, щоб попередити інфікування дитини, необхідно відмовитись від грудного вигодовування.
Оскільки вакцини проти СНІДу не існує, єдиним способом запобігання ВІЛ-інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження.