Які права та обов’язки мають усиновлювачі?

Family13Які права та обов’язки мають усиновлювачі?  
Процедура усиновлення в Україні не є складною, особливо у порівнянні з європейським країнами. Але не кожне подружжя готово до такого відповідального кроку – прийняти у свою сім’ю дитину, яка стане дочкою чи сином. І тут справа не лише в юридичних тонкощах процедури усиновлення. Виникає багато інших запитань. Якщо рідні батьки «передумають», чи зможуть вони забрати дитину в усиновлювачів? Чи можна відмовитися від усиновленої дитини?
Усиновлювачі зобов’язані:
  • особисто забрати дитину із закладу чи сім’ї, в якій вона виховується, в присутності представника служби у справах дітей після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення;
  • давати можливість представникам служби у справах дітей за місцем проживання усиновлювачів здійснювати контроль за цільовим використанням допомоги при усиновленні дитини;
  • надавати можливість представникам служби у справах дітей за місцем свого проживання спілкуватися з дитиною та здійснювати нагляд за умовами її проживання і виховання;
  • повідомляти про зміну місця проживання усиновленої дитини службу у справах дітей, яка здійснює нагляд за умовами проживання і виховання усиновленої дитини.
Усиновлювачі мають право:
  • на першочергове влаштування в сім’ю дитини, яка є рідним братом або сестрою раніше усиновленої ними дитини;
  • в інтересах усиновленої дитини, для підтримання родинних стосунків між братами та сестрами після усиновлення, якщо усиновлення для дитини не є таємним, отримати інформацію про наявність у неї братів, сестер та місце їх проживання;
  • особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір’ю, батьком дитини або повнолітньої особи;
  • особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання змінити відомості про місце народження та дату народження дитини;
  • усиновлювач має право на таємницю усиновлення.
Чи отримують усиновлювачі якісь додаткові права?  
23 вересня 2008 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України № 573-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сімей, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування», яким запроваджено наступні додаткові права та гарантії у зв’язку з усиновленням дитини, зокрема:
 – право на отримання одноразової оплачуваної відпустки тривалістю 56 календарних днів  (70 календарних днів – при усиновленні двох і більше дітей) без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини (якщо усиновлювачами є подружжя − одному з них на їх розсуд);ü  право на грошову допомогу при усиновленні дитини у розмірі, встановленому для виплати допомоги при народженні дитини (41 280 гривень). У разі усиновлення двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину. Допомога при усиновленні дитини призначається на підставі рішення про усиновлення дитини.
Чи можна відмовитися від усиновлення?
Законодавство України не містить прямої норми, яка б передбачала право усиновлювачів на відмову від усиновленої дитини. Однак, усиновлення може бути скасоване або визнане недійсним в судовому порядку.  
Так, ст. 240 Сімейного кодексу України передбачає, що право на звернення до суду з позовом про скасування усиновлення чи визнання його недійсним мають:
  • батьки дитини;
  • усиновлювач;
  • опікун, піклувальник;
  • орган опіки та піклування;
  • прокурор;
  • усиновлена дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Усиновлення може бути скасоване за рішенням суду, якщо:
1) воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує їй сімейного виховання;
2) дитина страждає недоумством, на психічну чи іншу тяжку невиліковну хворобу, про що усиновлювач не знав і не міг знати на час усиновлення;
3) між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов’язків.
Увага! Скасування усиновлення не допускається після досягнення дитиною повноліття.
Однак в окремих випадках усиновлення може бути скасоване після досягнення дитиною повноліття, зокрема:
  • якщо протиправна поведінка усиновленого, усиновлювача загрожує життю, здоров’ю усиновлювача, усиновленого або інших членів сім’ї;
  • за взаємною згодою усиновлювача і усиновленого або на вимогу одного з них, якщо сімейні відносини між ними не склалися в судовому порядку.
Якщо рідні батьки «передумають», чи можуть вони забрати дитину в усиновлювачів?
Батьки забрати дитину не можуть, однак, як вже зазначалось вище, серед осіб, які мають право на звернення до суду з позовом про скасування усиновлення чи визнання його недійсним є батьки усиновленої дитини. У разі скасування усиновлення відновлюються права та обов’язки між дитиною та її батьками та дитина передається на їх виховання.

Проведено інформаційно-просвітницькі акції «СТОП! Насильству в сім’ї!» та «ВІЛ стосується кожного» у Центрі пробації

IMG-3d8eab2f00f0d0db5ce1e50123ce30da-V7 грудня 2020 року в рамках проведення акції «16 днів проти насильства» начальником відділу соціальної роботи Ізяславського районного центру соціальних служб Юлією Потюк на базі Ізяславського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації»  у Хмельницькій області проведено інформаційно-просвітницькі акції «СТОП! Насильству в сім’ї!»  та «ВІЛ стосується кожного» для засуджених, які перебувають на обліку «Центру пробації».

Під час проведення акції «СТОП! Насильству в сім’ї!»  для учасників було надано інформацію щодо суті домашнього насильства, його видів (фізичного, психологічного, сексуального, економічного), відповідальності за вчинення насильства згідно Кримінального кодексу України та закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Для чоловіків, які перебувають на обліку Центру пробації, наголошено щодо відповідальності за вчинення насильства по відношенню до  дітей, роз’яснено ознаки та прояви кожного виду насильства.

IMG-295a9ea67fbefa499e989315a3b9caac-VАкцією «ВІЛ стосується кожного» зроблено акцент на роз’ясненні понять «ВІЛ», «СНІД», основних шляхів передачі ВІЛ-інфекції та безпечної поведінки кожного з метою збереження здоров’я. Для облікових Центру пробації повідомлено, що у побуті (при користуванні загальним туалетом, купанні в басейні, через білизну і одяг, рукостискання тощо) ВІЛ-інфекцією заразитися не можна.

Учасники інформаційно-просвітницьких акцій отримали інформацію, куди можна звернутися у випадку домашнього насильства, питань щодо профілактики та протидії ВІЛ-інфекції та СНІДу. Адже варто пам’ятати, що поруч є спеціалісти, які можуть надати кваліфіковану допомогу та підтримку.

Під час проведення заходу учасники отримали буклети на актуальні теми сьогодення:  «Правда про ВІЛ/СНІД», «СТОП домашньому насильству», «Ми за здоровий спосіб життя».

Інформаційно-просвітницькою роботою було охоплено 8 осіб, що перебувають на обліку Ізяславського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації»  у Хмельницькій області. Захід проведено із дотриманням умов карантину.