Напередодні свят хочеться розповісти про деякі традиції. У день перед Різдвом, 24 грудня, традиційно відбувається святвечір. У цей день їдять тільки сочиво – зерна ячменю чи пшениці, які відварюють у воді і додають мед для смаку, простими словами, їдять кутю. Під скатертинусвяткового столу іноді кладутьдекількаджгутівсіна — як нагадування про Вифлеємськіясла. Крімкуті, на століобов’язково стоять 12 піснихстрав. В кінціСвятвечоратрадиційноспівають колядки та йдутьдо храму на святковуріздвянулітургію.
До того ж, за день до Святого вечораприйнятопокаятися: відвідати друзів і сусідів, щоб у всіх попроситивибачення, помиритися. Не можна сідати за святкову вечерю з образою в серці.
У деньРіздва, 25 грудня, відправляються три особливілітургії – меса вночі, меса на зорі і меса днем. Таким чином, Різдвосвяткуєтьсятричі – як одвічненародження Слова від Бога Отця (вночі), народження Бога-Сина від Діви (на зорі) і народження Бога у віруючійдуші (вдень). Святкування Різдватриваєвісім днів.
Популярнийзвичай у католицьких країнах – колядування. Віряниходять по домівках дітей та молоді з піснями і добримипобажаннями. У відповідьколядники отримують подарунки: ковбасу, фрукти, яйця, пиріжки, солодощі.Колядникиперевдягаються у маски та в шкуритварин, це дійствосупроводжуєтьсягучнимвеселощами. Зазвичай з колядками ходять тільки до родичів, сусідів і близьких друзів.
Чого не можна робити на Різдво
Категорично не можна займатисяважкоюфізичноюпрацею.
Не можна шити, прясти і займатисярукоділлям.
Не можна гадати.
Не можна економити. Існуєповір’я, що все витраченеповернеться в багато разів помноженим.
Не можна ходити на полювання.
Не можна одягатичорні і поношені речі, а тільки нові, яскраві і чисті.
Не можна лаятися і лихословити.
Не можна обідатидо сходу першої зірки. Дозволяєтьсяпити воду і невеликий сніданок.
Автор: Фахівець із соціальної роботи Захарків Ірина
Архів за 23.12.2020
Чи потрібна дітям віра в Святого Миколая?
Незважаючи на традицію класти під подушку подарунки на День Святого Миколая, ми все ж час від часу задаємося питанням: чи потрібна дітям казка про нього? Чи не вважається неправдою той факт, що батьки приховують реальне походження подарунків у свято?
Важливо в першу чергу визначитися, про який вік ми говоримо. Діткам приблизно до шести років корисно вірити не тільки в Святого Миколая, але і в другі казки і чудеса. В першу чергу тому, що це розвиває фантазію та творче мислення, вчить добру.
Віра в диво
Те, що дитина пише лист з проханням Святому Миколаю, а потім знаходить бажаний подарунок під подушкою, вчить крихітку вірити в диво. З роками ця віра йде глибоко в підсвідомість. Ви запитаєте, навіщо ж це потрібно? За тим, що у кожного в житті бувають події, коли сама людина не може сподіватися на себе, а може сподіватися тільки на диво (наприклад , нерозділене кохання або тяжка хвороба близького). Якщо віра в диво не сформована, то пережити таку подію в житті не так-то просто, психіка може просто не впоратися…
Виховний момент
Ця традиція допомагає дітям зрозуміти, що за зразкову поведінку ти отримаєш винагороду. Хороше завжди винагороджується, а добра дитина заслуговує на те, щоб отримати бажане. Якщо говорити про вартість подарунків, то тут треба дотримуватися “золотої середини”. Можна придумати декілька хитрощів, щоб візит Святого Миколя мав ще й виховний характер для дитини. Наприклад написати крихітці лист від Святого: «Мовляв, ти молодець, в цьому році навчився тому-то і тому-то (докладний перерахування хороших вчинків і справ), тому отримуй такі подарунки. Але ще я бачив, що ти не дуже добре робиш… (декілька пунктів, над чим треба працювати). Я дуже сподіваюся, що ти виправиш ці недоліки в новому році…» Ось так, проявивши трохи фантазії, ви можете повідомити дітям про те, що «добре», і що «погано».
Духовна складова
Святий Миколай допомагав тим, хто потребував не лише матеріальних речей, а й духовних. На цьому також треба акцентувати увагу. Батьки мають навчити дітей допомагати тим, кому необхідна наша увага та підтримка. Варто пояснювати дітворі, що святий Миколай може робити добро і через інших людей (їхніми руками і через їхні вчинки.
Новорічний антураж, очікування свята і дива, передсвятковий настрій – це завжди весело і дуже захоплююче. Якщо дитина напише листа Святому Миколаю, мрія про подарунок буде зігрівати її. Віра в доброго чарівника виховує в дітях щирість у спілкуванні, розвиває уяву і символічне сприйняття світу. А підготовка до свята, передсвятковий настрій, очікування дива, радість спілкування створюють в будинку хорошу емоційну атмосферу. Відчуття щастя, радості і свята сприятливо впливають на здоров’я і імунітет.