Навчання кандидатів у патронатні вихователі

Популярні

IMG_20210226_113711  26 лютого в режимі онлайн проведено заняття №9 “Завершення надання послуги з патронату над дитиною. Профілактика “емоційного вигорання”” з кандидатами у патронатні вихователі та їх помічниками з Хмельницької та Львівської областей.

  Під час навчання учасники знайомились із законодавством України, що стосується вибуття дитини із сім’ї патронатного вихователя, вчилися готувати дитину до вибуття відповідно до прийнятого рішення про її повернення у біологічну сім’ю чи влаштування у нову.Також в інтерактивній формі розглядали можливі варіанти виходу дитини із сім’ї патронатного вихователя, відпрацьовували навички розмови з дитиною під час прощання, визначали ресурси, які допоможуть контролювати прояви емоцій та почуттів, управляти стресовими ситуаціями.

  По завершенню тренінгу кандидати у патронатні вихователі та їх помічники відзначили важливість знань, вмінь та навичок, якими вони оволоділи під час проходження базового курсу навчання за Програмою підготовки кандидатів у патронатні вихователі.

IMG_20210226_161904  Хмельницький обласнийцентр соціальних служб висловлює щиру подяку за співпрацю з питань підготовки кандидата у патронатні вихователі та його помічника з Хмельницької області Львівському обласному центру соціальних служб – психологині Олені Очерклевич та БО «Львівська освітня фундація», центру психологічних та освітніх послуг «Моя пташка» -психологині, національній тренерці по навчанню кандидатів у патронатні вихователі Ірині Королець.

Найближчим часом кандидати у патронатні вихователі пройдуть заняття з надання домедичної допомоги.

Як упоратися з дитячими істериками

inx960x640__1__iДитячі істерики сповнюють батьків жахом. Однак прояви такої поведінки в дітей – невід’ємна частина дитинства, і батькам годі щось із цим удіяти.

Стикаючись із дитячими істериками, легко втратити самовладання. Це тест на терпіння, і батьки повинні пройти його до кінця.

Спробуймо з’ясувати, чому трапляються дитячі істерики, як батькам їм зарадити і в яких випадках дитина потребує медичної допомоги.

Що таке істерика

Психологи стверджують, що істерика – це реакція дитини в ситуаціях, коли та не в змозі контролювати свої емоційні імпульси. Дитина втрачає самоконтроль, ігнорує правила поведінки, яких раніше дотримувалася.

Істерики найчастіше трапляються з дітьми віком від півтора року й зазвичай минають, коли дитина сягає чотирирічного віку. Однак у деяких малюків істерики тривають і довше.

Чому в дітей трапляється істерика?

Істерики з’являються, коли дитина намагається дати раду подіям і ситуаціям навколо. Це досить важко для дитини будь-якого віку.

Розгляньмо основні причини дитячих істерик.

1. Недостатньо сформована префронтальна кора головного мозку

  • префронтальна кора – це частина мозку, яка регулює виконавчі функції, зокрема соціальні навички, спілкування й дотримання моральних норм;
  • іноді в маленьких дітей префронтальна кора ще недостатньо розвинена, тому вони не в змозі адекватно реагувати в тих ситуаціях, коли чогось не розуміють. Це спричиняє істерики;
  • префронтальна кора головного мозку зазвичай формується на порозі досягнення дитиною чотирирічного віку.

2. Недостатньо розвинена лімбічна система

  • лімбічна система головного мозку тісно пов’язана з його префронтальною корою і відповідає за контроль над емоціями, такими як страх, розчарування, гнів чи радість;
  • недостатній розвиток лімбічної системи часто дезорієнтує дітей. Із цієї причини їм годі точно висловити свої емоції. Це призводить до істерик. І доти, поки в дитини повною мірою не розвинеться кора головного мозку, істерика – єдиний спосіб, за допомогою якого малюк висловлює свої почуття й задовольняє власні потреби;
  • як і префронтальна кора, лімбічна система може залишатися недостатньо розвиненою до чотирьох років.

3. Особливості характеру

Однією з причин дитячих істерик є складний характер. Жорсткі й нетерпимі до змін діти більш схильні до істерик, ніж решта. Крім того, їхні істерики інтенсивніші порівняно з однолітками.

4. Особливості спілкування

Часто істерика для дитини – єдиний спосіб повідомити про власні почуття, якщо її мовлення ще недостатньо розвинене. Саме таким чином дитина може намагатися сигналізувати, що вона голодна, засмучена, стомлена, її нудить, у неї щось болить тощо.

 5. Дитина привертає до себе увагу або повідомляє про свої потреби

Дитина нерідко використовує різні сигнали, щоб привернути до себе увагу. Але якщо ви не зважаєте на малюка або не розумієте його прагнень, той може впасти в істерику.

 6. Надмірна суворість батьків

Якщо ви занадто суворі з дитиною, не дозволяєте їй пробувати щось нове, вчитися й робити помилки, домашня атмосфера тисне на неї. Вона засмучується і виявляє свої почуття у вигляді істерики.

7. Фрустрація

Труднощі при опануванні нової навички (наприклад, зав’язувати шнурівки або складати одяг) можуть спричинити в дитини відчуття безпорадності й нездатності впоратися з тим чи іншим завданням, і, зрештою, істерику.

8. Зовнішні причини

Батьки очікують, що діти, старші від трьох років, добре вестимуть себе вдома, у гостях і дитячому садку. Дитині важко поводитися добре впродовж тривалого часу, тому після повернення додому її може охопити істерика.

9. Дім і родина

Домашні ситуації, під час яких батьки відчувають занепокоєння (наприклад, сімейні конфлікти, розлучення, хвороба когось із членів родини), також мають вплив на дитину.

Істерика в дитини може бути викликана одним або декількома названими вище чинниками. Однак найчастіше її поява пов’язана з тими чи іншими ситуаціями.

Ситуації, що спонукають дитину до істерики

1. Дискомфорт. Дітей охоплює істерика, коли вони потрапляють у незручні або незрозумілі ситуації, наприклад, під час перебування в людному місці або галасливій компанії.

2. Реакція батьків. Прояви істерики в дітей виникають, коли батьки ставляться до них агресивно, кричать або насміхаються з них. Якщо батьки виявляють різні реакції на поведінку дитини, це дратує її, провокуючи істерику.

3. Нездатність пояснити свої потреби. Дитина почувається безпорадною, коли не в змозі пояснити, чого хоче. Аби висловити своє розчарування, вона впадає в істерику.

Найкращий спосіб упоратися з дитячими істериками – зберігати спокій. Тільки за цієї умови можна знайти вирішення вказаної проблеми.

Як зарадити дитячій істериці

Крок за кроком ви навчитеся заспокоювати дитину й контролювати її настрій. Якщо ж ви поки цього не вмієте, радимо скористатися низкою рекомендацій.

1. Не звертайте уваги на істерику. Постарайтеся зосередитися на чомусь іншому, аби не відреагувати на ситуацію надто бурхливо. Але цей прийом не матиме ефекту тоді, коли дитина завдає собі фізичної шкоди або впадає в істерику саме через брак вашої до неї уваги.

2. Зберігайте спокій. Якщо дитяча істерика відбувається вдома, варто зберігати спокій. Останнє потребуватиме від вас великих зусиль і терпіння. Якщо ж дитина впадає в істерику в громадському місці, виведіть її звідти. Запропонуйте їй декілька варіантів, куди ви зможете піти разом. Наявність вибору рано чи пізно заспокоїть дитину.

3. Не допускайте насильства з боку дитини. Якщо дитина кричить, б’ється або розкидає речі, негайно зупиніть її. Дайте їй зрозуміти, що насилля неприпустиме. Але насамперед переконайтеся, що й ви не виявляєте агресії. Якщо дитина погано поводиться, доцільно позбавити її певних привілеїв. Таким чином, дитина усвідомлюватиме, що батьки її люблять, але ті чи інші прояви її поведінки вважають неприпустимими.

4. Намагайтеся зрозуміти реакцію дитини. Під час спілкування з дитиною намагайтеся зрозуміти, що вона хоче сказати. Поставте їй декілька запитань, аби вона мала змогу легше висловити свої думки. Це її заспокоїть.

5. Не стримуйте плач дитини. Батькам, зрозуміло, важко бачити дитину засмученою. Але не варто стримувати дитину від сліз. Плач вивільняє гормон стресу кортизол. Коли дитина поплаче – знову матиме гарний настрій.

 6. Не перестарайтеся. Не змушуйте дитину постійно стримуватися вдома або на вулиці. Навіть якщо дитина впадає в істерику, це не означає, що вона так само вестиме себе й на вулиці. Дитина має знати, що її оселя – це місце, де вона може вільно висловлювати свої почуття. Підтримуйте дитину в цьому.

7. Попросіть вибачення, якщо ви виявили занадто бурхливу реакцію. Якщо ви втратили самовладання, скажіть щось на зразок: «Вибач, мама погарячкувала». Дитина повинна зрозуміти, що всі помиляються, і це нормально, якщо стається не надто часто.

8. Виявляйте непохитність. Ваші вибачення не означають, що ви погодилися на всі вимоги дитини. Якщо вона просить те, чого ви їй дати не в змозі, будьте непохитними. Дайте дитині зрозуміти, що, сказавши «ні», ви не зміните свого рішення.

9. Установлюйте зв’язок із дитиною. Істерика дитини ще не означає її намагань маніпулювати вами. Насправді дитина може прийняти вашу відмову, і її істерика – це реакція на таку ситуацію. Тому не судіть дитину, не віддаляйтеся від неї через її поведінку. Встановлюйте з нею зв’язок, адже це послабить у дитини відчуття напруженості.

10. Дайте дитині вибір. Запропонуйте їй декілька варіантів і запропонуйте обрати той, який їй більше до вподоби. Пропонуйте варіанти страв, ігор, у які ви з нею гратимете, а також занять для її дозвілля. Завдяки таким діям дитина буде певною, що на неї зважають, а не ігнорують.

11. Хваліть гарну поведінку дитини. Побачивши, що ви підтримуєте її певні дії, дитина зрозуміє, чого саме ви від неї очікуєте. Імовірно, вона повторюватиме гарну поведінку знову.

12. Використовуйте мову жестів. Якщо дитина ще не розмовляє, спробуйте спілкуватися з нею за допомогою знаків. Використовуючи мову жестів, дитина зможе повідомити вам про свої потреби. Це запобігатиме істериці. Виявивши терпіння, вам буде до снаги дати раду більшості дитячих істерик. Однак що робити, якщо істерики стають занадто інтенсивними?

Питання протидії домашньому насильству знову підняли у Кам’янці

01Днями у Департаменті соціального захисту населення Кам’янець-Подільської міської ради провели засідання з представниками структурних підрозділів, які займаються питаннями реалізації державної політики щодо запобігання та протидії домашньому насильству.

А саме – з Кам’янець-Подільським міським Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, службою у справах дітей Кам’янець-Подільської міської ради, начальником та дільничним сектору превенції Кам’янець-Подільського районного управління поліції.02

Було напрацьовано алгоритми подальшої роботи та оперативного реагування усіх служб. Відтак із першого березня у Кам’янці-Подільському буде сформовано окремий підрозділ національної поліції (мобільна група), який виїжджатиме на розгляд факту вчинення домашнього насильства, що надалі попередить випадки насильства у сім’ї.

З дозволу організаторів на заході були присутні слухачі «Школи волонтерів» Центру соціальних служб – студенти Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка, шо навчаються за спеціальностями «Соціальна робота» та «Соціальна допомога». Адже одна з функцій волонтерів соціальної роботи полягає у розповсюдженні серед однолітків соціально-корисної інформації, яку вони отримують «з перших рук» від досвідчених спеціалістів.

Як працюють заклади для дітей з особливими потребами в Кам’янці-Подільському

1 (3)25 лютого відбулася робоча зустріч спеціалістів Кам’янець-Подільського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (директор – Еліна Ковтун) із директором інклюзивно-ресурсного центру Кам’янець-Подільської міської ради – Ларисою Ільніцькою.

Лариса Василівна ознайомила присутніх із діяльністю закладу та послугами, які можуть отримувати діти з особливими освітніми потребами.2 (3)

Зустріч була корисною та інформативною. Учасники мали можливість поставити запитання, які стосуються вирішення проблем утримувачів послуг, та отримати змістовні відповіді.

Також, під час дискусії були чітко визначені шляхи подальшої співпраці обох центрів.

Патронатна сім’я

 

DSCN5483Кожна дитина мріє про родину. Дитині для повного і гармонійного розвитку необхідно зростати в сім’ї, в атмосфері щастя, любові та розуміння. Цю просту істину знає кожен, як і те, що не повинно бути одиноких і обділених долею дітей. Та, на жаль, вони є. Ці діти чекають свого щастя і мріють про повноцінну сім’ю.

26 січня 2016 року був прийнятий Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який уперше в українському законодавстві закріпив таку сімейну форму влаштування дітей, як патронатна сім’я.

Для України це нове явище, проте в розвинутих країнах завдяки такій формі влаштування дітей практично не існує дитячих будинків.

23.02.2021 р. спеціалісти відділу соціальної роботи з населенням виконавчого комітету Полонської міської ради ОТГ провели захід із безробітними громадянами в Полонській районній філії Хмельницького обласного центру зайнятості на тему: «Патронатна сім’я».DSCN5481

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом із батьками або іншими її законними представниками.

Патронатна сім’я – тимчасова форма влаштування: термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців.DSCN5480

За додатковою інформацією про сімейний патронат, роль та функції батьків у патронаті  звертайтеся  до відділу соціальної роботи з населенням виконавчого комітету Полонської міської ради ОТГ за адресою: Шепетівський р-н, м. Полонне, вул. Л.Українки, 113, або за номером (0382)765558 до заступника Обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

«Геймерство, гаджетоманія, лудоманія – що потрібно знати»

IMG-0210409ce418a8beeeb04ef74ba4d1fa-VНа запрошення Хмельницького ВПУ №4 провідний психолог Хмельницького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – Джал Антоніна підготувала тему, актуальну саме в ці дні.     
Небезпечний флешмоб відомої соціальної мережі призвів до дуже невтішних наслідків для школярів у різних містах України. Чи не щороку ми стикаємося з чисельними  різновидами сумнівних розваг для молоді. Тож варто прискіпливо розібратися в цьому.  Хто вони, ці діти, які так легко потрапляють на маніпулятивний гачок потужних злочинних синдикатів, котрі розробляють і запускають  небезпечні нібито віртуальні забавки?
Перш за все це ті, хто має доступ (часто необмежений) до інтернет-контенту. Це також переважно діти з сімей, де батьківська контролююча функція або відсутня взагалі, або ж недостатня. Також це дитина із сімї, де відсутня здорова психологічна  атмосфера.  Проблема відходу дитини у віртуальний світ – це відповідальність батьків, педагогів. Такою є реакція підлітків, учнів на непотрібність та відсутність розуміння, це так дитина тікає від вас, від ваших стосунків у сім’ї.
Є й інша крайність в сучасних сім’ях. Якщо ви думаєте, що заженете дитину на безліч гуртків і вона не потягнеться до віртуального світу – це не так. Дитині потрібна емоційність батьків, а не їхні примарні обіцянки майбутнього успіху та виснажливих перевантажень.
Компютерні ігри у неповнолітніх викликають залежність в 12-19% випадках. Залежність може виникнути через комп’ютерні ігри будь-якого змісту, але найбільш небезпечними в цьому сенсі визнані «масові рольові онлайн ігри для багатьох користувачів» (англ. Massively multiplayer online role-playing game, MMORPG). Сюди ж віднесемо світ віртуальних квестів, флешмобів, віртуальних субкультур тощо.
Дитяча комп’ютерна залежність, дуже і дуже складно лікується (дехто з фахівців кажуть, що взагалі не лікується).
Надмірне захоплення дитиною компютерними іграми (доведено) призводить до виникнення аутоагресії – це активність, спрямована на завдання шкоди собі. Приміром, це може бути – самоприниження, завдання собі ушкоджень, самогубство, пияцтво, наркоманія, ризикована сексуальна поведінка інші асоціальні прояви. Надмірне захоплення комп’ютерними іграми, гаджетами також призводить до замкненості та неможливості нормальної соціалізації дитини (їй складно знаходити спільну мову з оточуючими, дружити, любити, мати ділові стосунки, навчатися, розвивати свої інші здібності і таланти).
Чи всі компютерні ігри зло? Звичайно, що ні. Є розвиваючі, освітні корисні ігри. Але щоб в цьому розібратися, варто навчитись критично мислити і не піддаватись на маніпулятивні техніки, приховану рекламу та відверте шантажування зацікавлених осіб світу віртуальних розваг.
Бесіда, надана інформація, переглянутий відеоматеріал допоможуть учням ВПУ №4 з іншого боку поглянути на ризики   віртуального світу.
Матеріал підготувала провідний психолог ХМ ЦСССДМ – Джал Антоніна.

Спільна справа

Популярні

IMG_20210224_10105624 лютого 2021 року відбулась нарада за головуванням заступника голови Хмельницької обласної державної адміністрації Володимира Юр’єва з представниками надавачів соціальних послуг недержавного сектору. Нарада основувалась на матеріалах та за підсумками перевірок робочою групою при обласній адміністрації з виявлення недержавних надавачів соціальних послуг по Хмельницький області.

IMG_20210224_101328В роботі наради взяли участь керівництво, відповідальні працівники – члени робочої групи по питанню виявлення та перевірок надавачів соціальних послуг недержавного сектору з Департаменту соціального захисту населення ОДА, Хмельницького обласного центру соціальних служб, ГУ ДСНС, ГУНП та ГУ Держпродспоживслужби в  області.

Звертаючись до присутніх заступник голови ОДА Володимир Юр’єв наголосив на конструктивну співпрацю з надавачами соціальних послуг: «Ми не налаштовані на закритті  закладів, ми пропонуємо працювати разом для людей , які потребують  соціальної допомоги».

IMG_20210224_120129

В своєму виступі директор Хмельницького обласного центру соціальних служб Тетяна Власюк поінформувала присутніх, що  відповідно до ст.13 Закону України «Про соціальні послуги» № 2671-VIII від 17.01.2019 року надавачами соціальних послуг можуть бути представники недержавного сектору, що в свою чергу дає нам можливість бути соціальними партнерами. Оскільки, до надавачів соціальних послуг недержавного сектору належать підприємства, установи, організації, крім визначених частиною другою цієї статті, громадські об’єднання, благодійні, релігійні організації, фізичні особи – підприємці та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності.IMG_20210224_102133

Працівники надавачів соціальних послуг державного/комунального та недержавного секторів та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, забезпечують надання соціальних послуг на професійній основі відповідно до вимог цього Закону.

Тому, під час приведення ваших статутних документів до вимог закону, просимо користуватись постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.2017р. «про затвердження типового положення про заклади соціальної підтримки сімей, дітей та молоді». Оскільки, надання послуг здійснюється на професійній основі, надавачі послуг недержавного сектору повинні керуватись державними стандартами надання соціальних послуг.8-5-scaled

За словами Тетяни Власюк в області діє 11 недержавних  закладів, які надають соціальні послуги сім’ям, дітям та молоді, які опинились у складних життєвих обставинах, з яких 8 – заклади з ре соціалізації нарко-алкозалежних, 3 для жінок з дітьми. Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 23.06.2020р. №429 «про затвердження класифікатора соціальних послуг» центри ресоціалізації наркозалежних повинні реєструватись за кодом 017.3, центри підтримки жінок з дітьми за кодом –006.0 «забезпечення тимчасового проживання, соціальний супровід та допомога пошуку постійного місця проживання».

 

Підписана угода про співпрацю

1 (1)У зв’язку з численними змінами у законодавстві Кам’янець-Подільський міський Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді підписав Угоду про співпрацю із Кам’янець-Подільським міським центром зайнятості. Обидві сторони мають намір співпрацювати та здійснювати спільні заходи щодо сприяння працевлаштуванню та ефективній зайнятості різних категорій сімей та молоді, які опинилися в складних життєвих обставинах.

 

Вказати на недоліки та допомогти

Популярні

20210218_105444На Хмельниччині продовжується об’їзд представниками обласної робочої групи при облдержадміністрації  з виявлення  надавачів соціальних послуг в приватних установах з тимчасовим чи постійним проживанням громадян похилого віку, осіб з інвалідністю та інших категорій соціально незахищених осіб.20210219_133605

18-19 лютого 2021 року  представники Хмельницького обласного центру соціальних служб з метою перевірки дотримання умов надання соціальних послуг в приватних установах перевірили заклади у Війтовецькій, Городоцький та Смотрицькій територіальних громадах в селах Писарівка, смт.Смотрич, с.Михівка та у м.Городок.

20210219_134345При перевірці виявлені недоліки на які представники робочої групи звернули увагу. Кожному з цих закладів вказали на недоліки у роботі та надали час на їх усунення, а саме головне – надали їм методичну допомогу, аби привести їх діяльність у відповідність до Критерій діяльності надавачів соціальних послуг, затвердженими постановою КМУ відповідно до державних стандартів соціальних послуг. 20210219_143526

Нагадаємо, відповідно до доручення Офісу Президента в області триває робота з перевірки дотримання умов надання соціальних послуг 

 

 

Триває навчання кандидатів у патронатні вихователі

Популярні

IMG_20210219_094806  19 лютого в режимі онлайн проведено заняття №8 «Догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя» з кандидатами у патронатні вихователі та їх  помічниками з Хмельницької та Львівської областей.

  Мета заняття: формування в учасників вміння організовувати виховний та реабілітаційний простір в патронатній сім’ї на основі позитивного виховання, врахування сильних сторін дитини, використовувати ефективні стратегії дисциплінування, вміння адекватно реагувати та управляти девіантною поведінкою дитини чи підлітка.

  Тренери з питань підготовки патронатних вихователів Ірина Королець та Людмила Терпяк в інтерактивній формі сприяли засвоєнню учасниками знань, умінь та навичок щодо догляду, виховання та реабілітації дитини в сім’ї патронатного вихователя.IMG_20210219_155325

Навчання буде продовжено наступного тижня.