Як діяти службам у справах дітей у разі виявлення дітей, батьки яких загинули?

IMG_20200904_114720_143Шановні служби у справах дітей, у разі звернення до вас або виявлення вами дітей, батьки яких загинули (свідоцтв про смерть немає і не може бути), потрібно оформити таких дітей «залишеними без батьківського піклування» і знайти можливість тимчасово влаштувати у сім’і, які бажають прийняти дитину (на підставі п. 31 Постанови КМУ № 866).
Дітей, для яких не знайдеться сім’я / не працюватиме місцева служба, можна під  супроводом направляти у західні області ?України. У цих областях можна передати дітей місцевим службам у справах дітей для тимчасового влаштування їх у тамтешнi сім’і або ЦСПР.
Велика біда з дітьми — рятуємо! Міністерство соціальної політики України найближчим часом опублікує лист з роз’ясненнями.

Шановні українці, для того, щоб взяти посиротілу дитину до себе у сім’ю, треба звернутися до служби у справах дітей лише з паспортом і написати заяву про таке бажання.

(За інформацією експертки у справах дітей Людмили Волинець).
Звертаємо увагу, що усиновити дитину наразі неможливо.
Також інформуємо, що запрацював чат-бот «Дитина не сама»,  розроблений Офісом Президента України спільно з ЮНІСЕФ та Міністерством соціальної політики України: @dytyna_ne_sama_bot

«Якщо ваша дитина загубилася.?Якщо ви бачите самотню дитину.?Якщо ви бажаєте тимчасово прихистити дитину в своїй сім’ї.?Якщо вам відомі міжнародні організації, що готові прихистити українських дітей. Якщо ви маєте інші питання стосовно дітей, то пишіть сюди в Телеграм-бот @dytyna_ne_sama_bot “Дитина не сама”, і ви отримаєте відповіді на свої питання. З чат-ботом насамперед варто ознайомитись батькам, волонтерам та всім небайдужим громадянам.?Через військові дії діти можуть опинятися далеко від батьків або потрапляти у кризові ситуації. Наша спільна мета — їм допомогти!» — повідомляє Дар’я Герасимчук, радниця-уповноважена Президента України з прав дитини.

Міністерство соціальної політики України

275552109_335579761941365_1896518012738559100_n

 

За підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ) щоденно з 08:00 до 20:00 працює Національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, у тому числі щодо безпечного виїзду за кордон: 0-800-505-501 та 527 (https://www.527.org.ua).

Також діє безкоштовна гаряча лінія психологічної підтримки за номером 0-800-211-444, яка працює з 09:00 до 18:00 у будні та з 10:00 до 17:00 у вихідні.

Консультації надають кваліфіковані психологи.

Міждержавне усиновлення в умовах воєнного стану – роз’яснення Мінсоцполітики

275560467_335836465249028_4554858916072975568_nОстаннім часом засоби масової інформації та соціальні мережі наповнені повідомленнями щодо готовності іноземців усиновити дитину з України та закликами, що українські діти потребують бути усиновленими за кордоном.

Міністерство соціальної політики наголошує, що міждержавне усиновлення в поточних умовах неможливе, а поширення подібної недостовірної інформації містить ознаки шахрайства та порушення прав дітей.

Тому ми звертаємось до всіх небайдужих громадян, організацій громадянського суспільства, міжнародних організацій з проханням не поширювати фейки та не наражати дітей на небезпеку.

Справді, через ризики для життя і здоров’я дітей внаслідок війни Росії проти України здійснюється евакуація дітей та сімей з дітьми в безпечні зони в межах України, а також за межі України – до інших держав, у тому числі держав-членів Європейського Союзу.

Що передбачено міжнародним законодавством та практикою щодо міждержавного усиновлення в таких умовах.

Політика Управління Верховного комісара ООН у справах біженців щодо усиновлення полягає в тому, що діти, евакуйовані до інших держав внаслідок надзвичайної ситуації, у тому числі діти, яким на території інших держав надано статус біженця, не можуть бути усиновлені, оскільки більшість із них не є сиротами, або немає офіційних достовірних підтверджень цьому.

Таким дітям потрібен відповідний тимчасовий догляд для можливого возз’єднання з сім’ями у подальшому, а не усиновлення.

Крім того усиновлення не повинно здійснюватися, якщо:

  • є надія на успішний розшук і возз’єднання сім’ї в найкращих інтересах дитини,
  • ще не минув розумний період (зазвичай принаймні два роки), протягом якого були зроблені всі можливі кроки для розшуку батьків або інших членів сім’ї, що вижили.

Держави походження таких дітей та держави їхнього тимчасового перебування повинні докласти усіх можливих зусиль для розшуку членів сім’ї таких дітей, перш ніж вони будуть вважатися такими, що можуть бути усиновлені.

Що передбачено національним законодавством України щодо міждержавного усиновлення.

Відповідно до законодавства України для усиновлення дитини-громадянина України іноземцями або громадянами України, які проживають за її межами, потрібна згода Національної соціальної сервісної служби. Саме вона курує питання міждержавного усиновлення.

Зараз Нацсоцслужба не розглядає справи та не видає згоди/дозволи на усиновлення дітей іноземцями та громадянами України, які проживають за її межами. Через активні бойові дії неможливо забезпечити якісну перевірку документів іноземних громадян, які виявили бажання усиновити дитину, забезпечити контакт кандидата в усиновлювачі та дитини, з’ясувати думку дитини щодо усиновлення саме цим кандидатом, отримати висновки і згоди зацікавлених сторін (батьків, закладів, в яких проживали діти, органів опіки та піклування, тощо).

Без такої перевірки та попередньої роботи існують великі ризики, що дитина може потрапити до шахраїв, осіб, які не забезпечуватимуть її права та найкращі інтереси, або торгівців людьми.

Коли ситуація дозволить поновити якісну перевірку документів іноземців – кандидатів в усиновлювачі та проводити попередню роботу, необхідну в процесі міждержавного усиновлення, Уряд України невідкладно поінформує громадськість та компетентні органи іноземних держав про умови та особливості відновлення міждержавного усиновлення.