Поняття дружби в психології передбачає саморозкриття, бажання ділитися власними думками, ідеями, проте з різними людьми людина відкривається в різній мірі залежно від близькості відносин. Дружба – це результат постійної праці. Регулярне спілкування, взаємна допомога, підтримка зміцнюють дружбу.
Зародження дружби Дружба – зустріч рівних. При чому двоє можуть бути друзями, навіть якщо в них різне економічне і соціальне становище, але за тієї умови, що вони є вільними та незалежними людьми, які мають особисту свободу та гідність. Важливе значення також має повага. Дружба – це соціальний простір, у якому люди ставляться один до одного приязніше, доброзичливіше, сердечніше, ніж до тих, які перебувають поза цим простором.
Дитяча дружба Часто дружба тривалістю у роки зароджується ще у дитинстві. З 2-х років у дітей проявляється інтерес до однолітків, а в 3-6 років – з’являються перші друзі, дружні відносини будуються на взаємних іграх, пригощанні, У віці 7-10 років з’являються шкільні прихильності, засновані на взаємних інтересах – спільне навчання в одному класі, заняття в гуртках, постійному контакті (сусід по парті). Дружба часто сприймається, як співпраця – хто краще вчиться, може допомогти. До 10-ти років формується розуміння взаємної допомоги і взаємних зобов’язань, друзі набувають особливий статус.
Дружба у підлітковому віці та юності З 11 до 14 років – період, коли виникає потреба в близькому душевному спілкуванні, взаємній довірі, бажанні мати авторитетного товариша. Величезний вплив має колективна думка, мода, сучасні тенденції. Кожен підліток хоче бути на рівні з іншими, прагнути до визнання в середовищі однокласників. А от 15-18 років – це новий етап становлення особистості, дружні відносини набувають більш особистий характер, сприяють відновленню душевних сил. Дружба сприяє самоствердженню, самоідентифікації в сучасному світі і дорослому середовищі.
Ситуативна дружба Нових друзів можна зустріти і у дорослому та зрілому віці. Люди можуть познайомитися з різних причин, однак головне, що об’єднує спільність цінностей, інтересів, світогляду. Так дружба може виникнути в офісі між колегами, дружба з бізнес-партнерами, курортна дружба, що виникла на відпочинок та триває все життя. Не всі здатні бути справжніми друзями, хтось залишається в ранзі знайомих. Тому справжні друзі – велика цінність.
Обмін Психологія дружби визначає основні правила. Переше з них обмін – друзі прагнуть ділитися інформацією, досягненнями, здобутками, новинами. Завжди готові надати моральну підтримку, приходять на допомогу в найскладніших ситуаціях.
Інтимність Інтимність – ця особливість включає наявність довіри до друзів, впевненість в їх надійності. Виникає почуття відданості, відповідальності по відношенню до друзів, бажання зберігати таємниці.
Координація Не менш важлива координація. Потрібно розуміти, що у кожної людини є особистий простір, не варто проявляти настирливість, бажання до постійного спілкування, є своє життя, інтереси, турботи. Постійні повчання також не викликають радості у друзів, повагу до людини, її внутрішнього світу має бути в пріоритеті.
Уникайте порад У дружньому спілкуванні намагайтеся уникати порад. Друзі звертаються до нас, щоб знайти вирішення своїх проблем. Даючи їм влучну, на нашу думку, пораду, ми беремо відповідальність за їхнє життя на себе, чим позбавляємо їх самостійності і необхідності вирішувати. Такий шлях небезпечний ще й тим, що причину подальшої невдоволеності наші друзі можуть вбачати в пораді, яку дали їм саме ми.
Ви не на місці друзів Не варто використовувати фразу «Я б на твоєму місці». Ми не на місці наших друзів і ніколи не будемо, ми можете здогадуватися, як себе почувають інші, але почувати себе аналогічно неможливо, навіть при неймовірно високому рівні співпереживання. Також потрібно уникати фрази «Я ж казав» Цей вислів точно не приносить нічого, окрім самовдоволення для нас, адже ми таки були праві, а нас не послухали.
Уникайте стверджувальних речень
Варто використовувати більше питань. Наприклад, замість «Ти сумна», чуйніше буде запитати: «Що ти відчуваєш?» Залишаймо для наших друзів право вибору, хай вони самі визначаються, а не ліниво вибирають той варіант, які ми вже для них озвучили.
Не знецінюйте досвід Не маючи бажання вислухати і підтримати, ми можемо сказати: «Та забудь» чи «Воно не варте твоєї уваги». Це не допоможе нашим друзям, вони й далі думатимуть над своїми проблемами. Якщо ми не хочемо чи не можемо допомогти їм, то краще за все виразити свою підтримку, запропонувавши пошукати допомогу в професіоналів, почитати літературу, подивитися тематичний фільм тощо.
Не змушуйте себе Якщо підтримка друга/подруги потребує занадто великих зусиль від нас, можна відверто сказати: «Мені некомфортно говорити на цю тему» чи «Я зараз не маю сил тебе підтримати». Або ж скинути все на те, що в нас є термінова справа. Наші друзі мали б розуміти і наші потреби. Тут може виникнути образа, але потрібно пам’ятати, що важливою умовою тривалої міцної дружби є особистий простір для кожної людини в цих відносинах.
Варто підвищувати рівень розвитку своєї особистості, щоб бути хорошим другом, вчитися розуміти, відчувати інших людей, їх переживання, радість і біль. Дружба з точки зору психології передбачає особливе ставлення – один стає винятковим, єдиним, неповторним. В цьому полягає особлива моральність, бажання виділяти людини і приділяти їй особливу увагу, підкреслюючи цінність відносин. Наявність справжніх друзів – основа щасливого життя, а їх відсутність веде до зниження самооцінки, почуття самотності і безнадії. Людина може знайти у світі рідні душі, якщо прагне до цього, вміє спілкуватися і створювати дружні, відкриті, довірливі стосунки.