Сьогодні в обласному центрі біля телерадіомовної компанії «Поділля центр» (вул.. Володимирська, 92) відбулась акція приурочена Всесвітньому дню боротьби з торгівлею людьми «Лабіринт можливостей».
У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила 30 липня Всесвітнім днем протидії торгівлі людьми, зазначивши, що в цей день необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.
Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, від якої потерпають чоловіки, жінки та діти, та яка не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Маніпулюючи бажаннями та намірами людей, їх ошукують та експлуатують.
Відповідно до законодавства, торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
Метою торгівлі людьми може бути:
- трудова експлуатація;
- сексуальна експлуатація, використання у проституції та порнобізнесі;
- примусове жебрацтво;
- примусове втягнення у злочинну діяльність;
- примусове вилучення органів;
- продаж дитини;
- сурогатне материнство.
Основним елементом протидії є профілактика та інформування громадян про всі можливі ризики і наслідки цього ганебного і небезпечного явища.
Міністерство соціальної політики визначено національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми та, відповідно до своїх повноважень, здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади, проводить інформаційно – просвітницькій акції, забезпечує встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми та надання допомоги таким особам.
Партнерами Міністерства соціальної політики у цьому є Національна Поліція України, Державна міграційна служба, центри зайнятості, центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, громадські організації та благодійні фонди.
Для підвищення рівня обізнаності з цією проблемою працівниками центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, фахівцями із соціальної роботи проводяться індивідуальні бесіди, круглі столи, лекції серед дітей, молоді та сімей, що перебувають в складних життєвих обставинах.
Так, протягом першого півріччя 2018 року проведено 253 групових інформаційно–просвітницьких заходів щодо інформування про спектр та можливості надання соціальних послуг центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді стосовно протидії торгівлі людьми. Заходами охоплено 3 493 особи.
В області створено та діють понад 400 інформаційних куточки (у сільських радах, клубах, бібліотеках, школах, фапах), які містять матеріали з питань протидії торгівлі людьми. Розповсюджено понад 2 562 екземплярів інформаційно-просвітницьких матеріалів щодо запобігання торгівлі людьми.
Проведено роз’яснювальну роботу з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, а саме: сім’ї з проблемою вимушеної трудової міграції, з проблемою безробіття, з проблемою безпритульності. Охоплено 456 сімей, яким надано комплекс соціальних послуг. З 176 особами, які мають намір працевлаштовуватись за кордон, проведені індивідуальні інформаційні бесіди.
У Хмельницькому міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді знаходиться на обліку чотири особи як такі, що постраждали від торгівлі людьми, троє з яких знаходяться під соціальним супроводом Центру, один – відмовився від соціального супроводу.
До Кам’янець-Подільського МЦСССДМ, за направленням ДСЗН, звернувся 1 постраждалий від торгівлі людьми. Здійснено оцінку потреб особи, відповідно до потреб надано соціальні послуги.
В відділі соціальної роботи з населенням Полонської міської ради ОТГ на обліку перебуває 4 особи постраждалих від торгівлі людьми.
Під соціальним супроводом спеціалістів центу соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та фахівцями із соціальної роботи знаходяться 1272 сімей, що перебуває в складних життєвих обставинах.
Для успішного попередження торгівлі людьми надзвичайно важливо захищати права постраждалих і надавати їм підтримку. Це передбачає захист їхнього особистого життя, а також ряд адміністративних заходів для оформлення їхнього перебування у країні призначення із наданням безпечного житла та доступу до психологічної, медичної, юридичної та соціальної допомоги.
Це необхідно знати!