“Як вберегтися від вуличних шахраїв і зловмисників”

Юристом міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводилась бесіда для вихованців підліткового клубу “Фантазія”, по вул. Завадського, 38 на тему “Як вберегтися від вуличних шахраїв і зловмисників”. Дітям розповідали про безпеку на вулиці, як поводити себе з незнайомими і підозрілими людьми, куди звертатися за захистом.

Навчіть дітей безпеці!
Не забувайте, відправляючи дітей на вулицю чи залишаючи їх самих удома, нагадати їм про елементарні заходи безпеки, щоб уберегтися від злочину і самим не вчинити чогось протиправного.
Не давайте дітям великі суми грошей, золоті речі.
Завжди цікавтеся, з ким дружить ваша дитина, де проводить вільний час, особливо вечорами.
Дітям слід:
– завжди говорити, куди вони йдуть;
– вчасно приходити додому (у визначений батьками час) і ніколи не затримуватися на вулиці наодинці;
– нікуди не йти з незнайомцями без дозволу батьків;
– не сідати в чужу машину, навіть для того, щоб указати дорогу;
– не приймати дарунків у невідомих чи маловідомих людей без дозволу батьків;
– голосно кричати і, якщо є можливість, втікати, коли хтось має намір застосувати силу;
– розповідати батькам навіть про те, у чому соромно зізнатися.
Як вберегти себе чи членів своїх сімей 
від шахрайського посягання на особисте майно, гроші?
Згідно до ст. 190 КК України шахрайством є заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.
Під час зустрічі на вулиці чи в приміщенні осіб циганської національності, при спробі їх заговорити з вами, намагайтеся не дивитися їм в очі, уникати розмови та йти далі у своїх справах. У випадку, якщо уникнути розмови вам не вдалося, намагайтеся перевести розмову в друге русло чи погрожуйте повідомити працівників міліції про їх діяльність. При зустрічі вказаних осіб, негайно повідомляйте про них органи внутрішніх справ.
Обов’язково з цього приводу необхідно провести роз’яснювальну бесіду зі своїми дітьми, які під час знаходження на вулиці зустріли незнайомих громадян з пропозицією «погадати» чи зі словами, що на їх батьків наведено «порчу», від якої вони можуть померти, у цьому випадку необхідно негайно звертатися до дорослих осіб, які знаходяться поруч, з проханням провести до школи чи додому і спробувати додзвонитися до своїх батьків.
Намагайтеся в людних місцях не розмовляти, а також показувати чи віддавати на прохання незнайомих осіб подивитись чи подзвонити на мобільний телефон.
При отриманні пропозицій з боку невідомої особи надати телефон для здійснення термінового чи необхідного дзвінка, необхідно відразу повідомити про таку особу в найближчий пункт міліції.
Крім того, з метою попередження шахрайських дій у відношенні осіб похилого віку, останнім необхідно роз’яснити, що ряд шахраїв під видом співробітників СОВБЕЗу, а також інших служб соціального захисту громадян намагаються ввійти у довіру з пропозицією обміну грошей на нові чи придбання за гроші пенсіонерів продуктів харчування. У випадку зустрічі з вказаними особами необхідно витребувати їх службові посвідчення, уважно їх розглянути, по можливості, переписати дані, звернути увагу на термін дії посвідчення та ні в якому разі не запрошувати останніх до свого помешкання.
Як зберегти свої гаманці, мобільні телефони від кишенькових крадіїв?
В людних місцях, в транспорті, на ринках зберігайте свої речі у внутрішніх кишенях одягу, в літній період року гаманці чи мобільні телефони кладіть до кишень, які тісно прилягають до тулубу, намагайтесь при розрахунку за придбаний товар всі гроші не доставати. При виході з дому брати із собою ту суму грошей, яку ви розраховуєте витратити на покупки.
Як уберегти себе від нападу зловмисника?
Повертаючись додому увечері, по можливості, не ходіть поодинці, уникайте погано освітлених вулиць, скверів, глухих, безлюдних місць, лісопаркових зон, районів будівництв.
Якщо на вас напав грабіжник і сили явно не на вашу користь, краще віддати йому гаманець, сумку, чим битися за неї, ризикуючи здоров’ям і життям.
Якщо ви затримались допізна, зверніться з проханням до близьких або знайомих зустріти Вас біля метро, зупинки автобуса та провести до будинку.
Будьте обережні і розбірливі в нових знайомствах, не варто жінці, якщо вона одна, сідати до машини незнайомої людини.
Якщо ви змушені скористатися випадковою машиною, щоб дістатися до вашого дому, намагайтеся запам’ятати номер автомобіля і повідомити його комусь із друзів або родичів по мобільному телефону так, щоб водій не чув.
Не показуйте водію таксі чи випадкового автомобіля, що у вас в гаманці значна сума грошей.
У темний час доби йдіть посередині тротуару, щоб знизити ризик раптового нападу та, у разі нападу, мати час оцінити ситуацію.
Якщо вас пізно ввечері з будь – якої причини зупинили сторонні особи, не зупиняйтесь у темному місці, а намагайтесь дійти до найближчого ліхтаря, вітрини магазину або іншого освітленого місця. Вірогідно, що зловмисники в такій ситуації відмовляться від злочинних дій.
Не давайте можливості хуліганам спровокувати себе. Уникайте зневажливих висловлювань на їх адресу. Залишайтеся спокійним, об’єктивним та виваженим.
Мобільні телефони носіть у кишенях, бажано таких, що закриваються ґудзиками або блискавкою, на крайній випадок у сумці.
Вам часто приходиться повертатися додому пізно?
Носіть в сумочці індивідуальні засоби захисту: балончик з газом, електрошок ер або свисток – в скрутну хвилину врятувати може навіть він.
Для самооборони користуйтеся засобами, що містять речовини, які подразнюють очі та дихальні шляхи, але пам’ятайте, що застосовувати їх треба з урахуванням вітру і лише у великих приміщеннях.
Захист при нападі на відкритому просторі (на вулиці, в парку)
Ви йдете по пустинній темній вулиці і помітили, що за вами довго йде незнайомець? Різко поверніться у зворотній бік та спробуйте роздивитися людину – це може значно послабити її агресивні дії та дозволить вам в подальшому впізнати цю особу. Зробіть все можливе, щоб пропустити його вперед. Якщо не вийшло, вдайте, що у вас під тим ліхтарем призначена зустріч з чоловіком, братом тощо. І доведіть це до свідомості підозрілої вам особи. Наприклад, голосно покличте брата: «Максиме, ще довго тебе чекати?», або покличте собаку: «Мухтар до мене!». Вам, то все одно це дозволить виграти час.
Якщо на вас напали на вулиці, створюйте якомога більше шуму: кричіть, розбийте скло, вдарте по машині, що стоїть поряд, щоб спрацювала сигналізація.
Коли вам удалося вислизнути від нападаючого, відразу відбігайте, принаймні, метрів на 10 і зберігайте дистанцію. Злочинець вважатиме за краще відмовитися від переслідування, ніж ризикувати бути спійманим.
Вам здалося, що вас переслідує машина?
Оберніться і йдіть в протилежному напрямку. В такому випадку щоб прослідувати за вами, водію доведеться розвернутися. В цей час ви зможете вийти з поля зору переслідувача.
Щоб перешкодити злочинцю затягти вас в машину, хапайтеся за будь – який предмет, який опинився поблизу: дерево, лава, велосипед – все, що перешкодить йому зрушити вас з місця або не пройде через дверці машини, і голосно кличте на допомогу. Люди звернуть на це увагу і зателефонують до міліції.
Захист при нападі в закритому просторі (під’їзді, ліфті)
Правила для жінок і дітей: ніколи не сідайте в ліфт з незнайомими. Близько 50% випадків нападів на жінок відбувається в під’їздах і, особливо, в ліфтах.
При нападі у ліфті негайно натисніть на кнопку «виклик диспетчера». Диспетчер визначить місце знаходження ліфту та доповість про випадок в міліцію.
Якщо при вході в під’їзд ви почули постріли або підозрілий шум – негайно вийдіть на вулицю.
Якщо ви збираєтеся зайти в під’їзд і бачите підозрілу особу, яка хоче зайти за вами слідом, – не заходьте в під’їзд, пройдіть мимо до найближчого освітленого біль – менш безпечного місця. Зателефонуйте додому або сусідам, щоб вас зустріли біля під’їзду або біля квартири. Якщо можливості зустріти вас немає, телефонуйте до міліції.
Якщо на Вас напали в під’їзді, ніколи не намагайтеся забігти в ліфт. Злочинець чекатиме Вас перед виходом з ліфту.
При нападі в під’їзді біжіть вгору по сходах і дзвоніть у всі двері підряд. Хто – небудь з ваших сусідів може опинитися вдома і виглянути за двері або хоча б запитати: «Хто там?», на що Ви можете крикнути «Я ваш сусід, на мене напали, викличте міліцію». Злочинцю не потрібні свідки, тому ймовірно, що він залишить свої наміри.
Психологи також говорять, що для залучення уваги сусідів навіть краще кричати «Пожежа!». На такий крик вибігають всі.
Захист при нападі на квартиру
При нападі на квартиру, насамперед прагніть привернути увагу сусідів. Викиньте стілець у вікно, вибіжіть на балкон з криками «Вбивають!». Психологи говорять, що для залучення уваги сусідів навіть краще кричати «Пожежа!».
Подумайте прямо зараз – чи є у вашій квартирі місце, де ви можете сховатися в разі нападу. Це може бути ванна кімната, туалет, комора, якщо ці приміщення обладнані міцними дверима.
Опинившись в укритті, стукайте в стіну (якщо воно має спільну стіну з сусідами), кричіть, намагайтеся всіма можливими способами привернути увагу сусідів.
Захист від нападу з метою сексуального насильства
Довіряйте собі у всьому і завжди. Прислухайтеся до своєї інтуїції. Часто ми відчуваємо небезпеку, але не встигаємо її усвідомити. Не ігноруйте сигнали «тривоги», які подає Ваша інтуїція.
Вчіться слухати себе і розуміти свої бажання. Навчіться говорити «ні», коли мова йде про загрозу здоров’ю і життю. Діяти «неввічливо» – ваше право. Краще перестрахуватися, ніж ризикувати.
Виховуйте впевненість у собі. Злочинець, який нападає на жінку, жадає відчути її приниження і страх.
Ви маєте право захищати себе всіма можливими способами.
Запам’ятайте: зґвалтування – це злочин. Ніякі дії жертви злочину не можуть служити виправданням для насильства!
Виявлення підозрілого предмету, який може виявитисявибуховими або отруйними речовинами
Інколи громадяни виявляють підозрілі предмети у транспорті, біля дверей квартир, на садових ділянках. Як поводитися при їх виявленні? Що робити?
Батьки! Ви відповідаєте за життя і здоров’я ваших дітей. Роз’ясніть дітям, що будь – який предмет, який знайшли на вулиці або в під’їзді, може представляти небезпеку.
Якщо ви виявили забуту або безхазяйну річ, опитайте сусідів, людей, які знаходяться поруч. Намагайтеся встановити, чия вона або хто міг її залишити. Якщо господар не встановлений, негайно повідомте про знахідку за телефонами 101 або 102.
Увага! Зовнішній вигляд предмет може приховувати його справжнє призначення. Як камуфляж для вибухових пристроїв, використовуються звичайні побутові предмети: сумки, пакети, згортки, коробки, іграшки тощо. Ртуть може знаходитись у звичайній скляній банці. Якщо виявлений предмет не повинен, як вам здається, знаходитися «в цьому місці і в цей час», не залишайте цей факт без уваги.
Пам’ятайте, що виявлений вами предмет може бути вибухівкою або отруйною речовиною (наприклад, ртуттю тощо).
У всіх перерахованих випадках:
– Не торкайтеся! Не чіпайте, не розкривайте і не пересувайте знахідку; 
– зафіксуйте час виявлення знахідки;
– намагайтеся зробити так, щоб люди відійшли якнайдалі від небезпечної знахідки.
Пам’ятайте, що ви є найважливішим свідком. Тому обов’язково дочекайтеся прибуття наряду міліції або рятувальної служби, але покиньте небезпечну зону можливого ураження в разі вибуху.
Ще раз нагадуємо: не робіть самостійно ніяких дій із знахідками або підозрілими предметами. Якщо виявлений Вами предмет – вибуховий пристрій, то це може призвести до вибуху, численних жертв і руйнувань!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*