«Налагодження комунікативних стосунків між однолітками»

Провідним у вихованні культури поведінки є вироблення культури спілкування. Моральну основу спілкування становить ввічливість. А ввічливість – це моральна якість, що виражається у постійному шанобливому ставленні до оточуючих, вона споріднена з такими якостями як люб’язність, делікатність, доброзичливість, уважність. Для ввічливої людини повага до інших людей стає повсякденною нормою поведінки, звичним способом ставлення до кожного. Ця повага виявляється у дотриманні правил поведінки і пристойності.

Важливим завданням при вихованні культури спілкування є формування у школярів ввічливості, а також таких моральних якостей, як коректність, чемність, люб’язність, уважність, чуйність, делікатність. Всі ці риси особи тісно пов’язані між собою.

Проблема виховання культури спілкування постає з раннього шкільного віку. Багато учнів відчуває певні труднощі у налагодженні стосунків з іншими людьми, досягненні взаєморозуміння. Проблема спілкування для дітей не менш вагома за своїми наслідками, ніж для дорослих. На першому місці за переживаннями у дітей стоять конфлікти з товаришами, часто через невміння домовитися, бажання звернути на себе увагу . На другому місці – конфлікти з вчителем, на третьому – з батьками.

Практика спілкування може бути організована в різних формах: це участь у бесідах, рольових іграх, самостійне створення учнями ситуацій спілкування. Важливим є оволодіння мистецтвом починати та підтримувати бесіду. Для цього треба навчити школярів таких речей: відповідати на запитання зрозуміло, привітно, не соромлячись; ставити питання, які мають пряме відношення до теми розмови; висловлювати свою думку лише тоді, коли запитують, і уникати при цьому різкості й категоричності; уважно й чемно слухати співрозмовника. Також важливо навчити дітей сперечатися. Традиційно суперечка закінчується образою, конфліктом. Але можна вирішувати цю справу “мирним шляхом”. Потрібно тільки знати правила ведення суперечки: треба зацікавити суперника чимось; вміти його вислухати; запропонувати вирішення конфлікту; оцінити особистість товариша, його переваги. Суперечка зводиться до досягнення злагоди, взаєморозуміння, поваги до думки іншої людини. Тому для учнів сьомих класів СЗОШ №29 працівниками Хмельницького міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 29.02.2016 р. було проведено відеолекторій з елементами тренінгу на тему: «Налагодження комунікативних стосунків із однолітками». В процесі заняття школярі,  ознайомившись з характерними ознаками та видами спілкування, під час вправи на самооцінку, анкетування та перегляду відеопрезентації, активно дискутували щодо виховання комунікативних навичок, необхідних для розвитку особистості та для успішної адаптації в суспільстві.

Спілкування є однією з найфундаментальніших, найвищих особистих і соціальних потреб людини, котра включається в нього з моменту свого народження. І тому хороші манери, дотримання норм етикету, вихованість споконвічно цінуються й шануються, бо за ними стоять глибока духовність, багатий внутрішній світ людини. Треба мати міцні звички, щоб їх додержуватися. Та найголовніше – потрібно хотіти бути вихованим.

 

Анна Романова, фахівець із соціальної роботи ХМЦСССДМ

Наркоманія — дорога в безодню

Про наркоманію нині говорять у всьому світі. З нею пов’язують і падіння звичаїв, і зростання злочинності, і збільшення негативнихявищ. Ця проблема турбує політиків, медиків, соціологів, юристів, педагогів. За приблизними даними, у світі налічується понад один мільярд наркоманів. Це – соціальна трагедія.

      Найчастіше наркотики починають вживати підлітки, які живуть у неблагополучній соціально-побутовій обстановці. У дітей з таких сімей проблеми постають з раннього дитинства. Залишені самим собі, перебування вдома для них обтяжливе, і вулиця поступово цим дітям замінює дім. Та дедалі частішають випадки вживання наркотиків дітьми із благополучних сімей. В уяві деяких підлітків «бути дорослим» є еквівалентом вседозволеності, можливості безконтрольно розпоряджатися своїм здоров’ям, палити, вживати алкоголь, «експериментувати» з різними наркотиками. 

      Саме таку важливу тему розглянули на черговому засіданні “Правового університету”. Про усі негативні наслідки вживання наркотиків слухачів проінформували спеціалісти з різних галузей. Психолог кабінету “Довіра” Гарбер Наталія Василівна повідомила про вплив наркотичних речовин на організм людини та його руйнівну силу. Представники юстиції, Шевчук Еліна Олександрівна та  Кулішенко Оксана Антонівна, розповіли про класифікацію наркотичних речовин та злочини в сфері обігу наркотичних засобів. На засідання  було запрошено начальника Дунаєвецького районного сектору кримінальної виконавчої інспекції майора внутрішньої служби Гуцола Віталія Миколайовича. Він детально ознайомив майбутніх юристів з кримінальною відповідальністю за злочини в сфері обігу наркотичних засобів.

    Наркоманія – складна проблема для суспільства. Вона вражає, в основному, молодь, збільшує кількість правопорушень. Тому в усіх країнах існують закони, що спрямовані проти виготовлення, розповсюдження, продажу, зберігання та перевезення наркотичних речовин.  Слухачі “Правового університету”  проаналізували  всі причини залучення до наркотиків, вплив наркотичних речовин на організм людини, ознайомились зі статтями Кримінального кодексу України та зробили висновки як не допустити такого явища у своєму житті.

DSC01301

DSC01294 DSC01298

Підтримка воїнів

Одна з невід’ємних складових роботи Кам’янець-Подільського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є донесення інформації про можливу допомогу потенційним її отримувачам. Тому не тільки під час проведення власних заходів, а й під час заходів соціальних партнерів спеціалісти Центру інформують громаду міста Кам’янця-Подільського про Центр та послуги, які можна отримати.

23 лютого 2016 року у рамках семінару Кам’янець-Подільського міського центру зайнятості для демобілізованих учасників антитерористичної операції, спеціаліст КПМЦСССДМ Поліщук В.А. познайомив учасників з діяльністю Центру СССДМ, пріоритетами, переліком та порядком отримання послуг тощо.

Відповідно до спільного плану роботи з МЦЗ, Центр СССДМ постійно проводить групові консультації для безробітних.

Особлива увага приділяється демобілізованим учасникам АТО. З метою недопущення потрапляння їх сімей у складні життєві обставини не тільки через безробіття, а й через інші проблеми, спеціалісти Центру СССДМ надають групові консультації на теми: «Психологічна підтримка учасників АТО», «Перша психологічна допомога в умовах бойових дій» та інш. цій категорії отримувачів послуг.

IMG_8469

Підготовка до сімейного життя. Толерантність у взаємовідносинах.

Навіщо людині сім’я? Це питання рідко задають собі зрілі, дорослі люди, але досить часто – молоді. У той же час поняття «сім’я» має для кожної особистості і свій внутрішній зміст. Для дитини – це його мати, батько, брати, сестри, бабусі, дідусі, дядьки й тітки, які беруть участь у її вихованні. Для молодої людини після вступу в шлюб видається, що сім’я – це перш за все він і його молода дружина, потім діти.

У процесі самого життя діти переймають від старших поколінь чимало знань про відносини до людини іншої статі, про шлюб, про сім’ю, засвоюють норми поведінки. У них рано починають розвиватися почуття товариства, дружби, честі, гідності.

2016-02-17_14.27.57

            На даний час багато труднощів з вступом молоді у шлюб виникає зазвичай через нестачу їх моральної вихованості. У багатьох дітей не формується вміння уважно ставитися до потреб інших людей, піклуватися про близьких дорослих, розвивається егоїстична мотивація. Така внутрішня позиція людини може зберігатися і тоді, коли вона створить свою сім’ю, де вимоги, адресовані раніше батькові та матері, можуть пред’являтися тепер дружині або чоловікові. Не сформовані у дитинстві уявлення про власні обов’язки стосовно інших членів сім’ї заважають будувати взаємини молодого подружжя. Звідси випливає, що підготовка до сімейного життя – це насамперед виховання спрямованості на іншу людину, формування вміння і бажання зрозуміти оточуючих людей, враховувати їхні інтереси, смаки, настрої, звички.

Зниження шлюбного віку в поєднанні із збільшеною тривалістю соціального дозрівання призводить до того, що ускладнюються завдання сімейного будівництва, які припадають на менш зрілих в особистісно-соціальному відношенні подружжя. Тому працівниками Хмельницького міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 24.02.2016 р. було проведено відеолекторій з елементами тренінгу для учнів старших класів СЗОШ №29. Під час заняття школярі,  ознайомившись з характерними ознаками сучасної сім’ї та усвідомлюючи права і обов’язки подружжя, під час мозкового штурму «Для чого сучасній людині потрібна сім’я» та гри «Асоціації», активно дискутували на темупитання проблем сімейних відносин. Присутні жваво обмінювалися думками: як набути впевненості у власних силах, підвищити рівень самооцінки та знайти оптимальні моделі поведінки при вирішенні життєвих проблем, пов’язаних з вибором майбутнього супутника у житті та висловлювали свої думки стосовно прав і обов’язків подружжя. Також школярів було поінформовано щодо послуг Центру та можливості звернення, у разі потреби, до практичних психологів, фахівців із соціальної роботи, юристів за адресою: м. Хмельницький, вул. Кам’янецька, 38, тел..76-29-28, 79-46-68.

За інформацією ХМЦСССДМ

Права неповнолітніх у трудових відносинах

Праця людини, її результати завжди цінувалися в суспільстві, визначали її становище у ньому. Підлітки також мають можливість набути професійних навичок, адаптуватися до трудової діяльності, зробити для себе правильний вибір щодо майбутньої професії. У законодавстві про працю України зазначено, що діти не можуть працювати на рівні з дорослими. Особи, які не досягли 18 років, користуються пільгами, що встановлені законодавством України стосовно охорони праці, робочого часу та деяких інших умов праці. Учні шкіл можуть працювати у вільний від навчання час після досягнення ними 15-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що їх замінює, за умови, що робота не завдає шкоди здоров’ю підлітка. Допускається також прийом на роботу осіб, які досягли 14-річного віку, за дотримання умов, наведених у частині 3 ст. 188 Кодексу законів про працю:

  • неповнолітні повинні бути учнями;
  • виконувана робота не повинна завдавати шкоди здоров’ю;
  • робота не повинна негативно впливати на процес навчання, вона має виконуватися у вільний від навчання час;
  • має бути згода одного з батьків або осіб, які їх замінюють (опікунів).

Осіб, що не досягли 18 років, приймають на роботу тільки після попереднього медичного огляду. У подальшому неповнолітні працівники щорічно проходять обов’язковий медичний огляд, доки їм не виповниться 21 рік. Для неповнолітніх установлені граничні норми підняття та переміщення вантажів. Наприклад, 16-річному юнакові не можна піднімати вантаж масою понад 12 кг. Перелік таких робіт затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31.03.1994 р. № 46. Законодавством установлено скорочений робочий час для неповнолітніх працівників: для 15 р. – 24 год на тиждень під час канікул та 12 год на тиждень під час навчання; для 16 — 18 р.  36 год на тиждень під час канікул та 18 год на тиждень під час навчання. Незважаючи на скорочений робочий час, заробітна плата працівникам молодше ніж 18 років виплачується у такому ж розмірі, як і дорослим працівникам відповідних категорій, які працюють повний робочий день. Щорічна основна відпустка для неповнолітніх (тривалістю 31 календарний день) надається у зручний для них час. Конкретна дата початку відпустки повинна бути відома неповнолітньому працівникові не пізніше ніж за два тижні до початку відпустки.

Окрім того, законодавством України у галузі охорони праці встановлено такі норми щодо застосування праці неповнолітніх:

  • заборонено використовувати осіб, яким не виповнилося 18 років, на важких роботах, роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;
  • забороняється приймати неповнолітніх на роботу за сумісництвом;
  • забороняється залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні;
  • оплата учнів, що працюють у вільний від навчання час, здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку; 
  • відпустки за перший рік роботи неповнолітнім працівникам надаються за їх заявою і до закінчення 6-ти місяців безперервної роботи на такому підприємстві;
  • батьки, усиновителі, піклувальники неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, у тому числі й строкового, коли продовження його чинності загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.

Зазвичай підлітки виконують вельми широкий спектр робіт як удома, так і в сільському господарстві, торгівлі, послугах. Сьогодні діти досить активно організовують самостійні робочі місця спільно зі своїми ровесниками — миють машини, підробляють мийниками посуду в барі, розповсюджують рекламні матеріали. Чи можна назвати таку роботу працею в юридичному розумінні цього слова? Це — “чорний” ринок праці. Кількість неповнолітніх, які бажають працевлаштуватись, значно перевищує кількість офіційних робочих місць. Це підштовхує молодь до пошуків роботи у нерегламентованому (офіційно неоформленому) секторі економіки. Звичайно, влаштуватися на таку роботу простіше, скоріше за все, у вас є шанси знайти саме таку напівлегальну роботу. Але на такій роботі годі чекати виконання вимог законів, навряд чи буде забезпечено і охорону вашої праці, ніхто й не згадуватиме про пільги, що мають надаватися неповнолітнім. Крім того, є й небезпека взагалі залишитися ошуканим — адже ваші відносини ніде не зареєстровані, не закріплені юридично. Захистити вас у разі виникнення будь-яких проблем (вам не сплатили кошти чи сплатили набагато менше, ніж обіцяли, ви зазнали травми під час роботи тощо) буде важко або й взагалі неможливо. Тому кожен має замислитися, чи слід іти таким шляхом.

Аби застерегти себе від таких наслідків, пам’ятайте:

  • навіть якщо ви домовляєтеся з працедавцем усно, чітко з’ясуйте: термін вашого робочого часу денно, потижнево, розмір і вид заробітної платні (погодинній або залежно від обсягу виконаної праці); як і коли вона буде нараховуватись і виплачуватись.
  • якщо від вас не вимагають дозволу батьків на працевлаштування (а вам іще не виповнилося 16 років), це незаконно, і ваші права не захищені.
  • якщо вам обіцяють високу платню за тяжку, нічну працю то це, скоріш за все, нелегальна праця, і вам буде складно домогтися від роботодавця її реальної оплати.

Для отримання додаткової інформації звертайтеся до спеціалістів Хмельницького міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: вул. Кам’янецька, 38, тел. 79-46-68.

Сім’я – як система взаємодії

Якщо батьки жаліють про той факт, що їх дитина стала такою, якою вона стала, то необхідно покласти провину на самих цих батьків. Батьки являють собою найбільш неоціненне, але саме безцінне з усього, що може бути в людському житті. Основною небезпекою, від якої потрібно в першу чергу намагатися уберегти своїх чад, – це їх же власні батько і мати.

  25 лютого 2016 року у Травлинській ЗОШ І-ІІІ ст.. відбулося вступне заняття Школи відповідального батьківства на тему: «Сім’я як система взаємодії». Захід провів начальник відділу соціальної роботи центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Мельник Сергій Болеславович.

 Заняття пройшло в атмосфері довіри та доброзичливості. Батьки вільно спілкувались між собою, приймали активну участь у обговоренні важливих для родини питань – стадії розвитку сім’ї, сімейні традиції та сімейні табу. Учасники отримали корисну інформацію та психологічний ресурс для покращення сімейних стосунків, налагодження відносин з близькими людьми, поділились власними думками, завжди приємно, коли при спілкуванні існує взаєморозуміння і зворотній зв’язок.

1