Психологічні ефекти, що перешкоджають вашому успіху продовження

unnamedЕфект Лачинс

Давним-давно знаменитий психолог Вернер Ерхард придумав розгорнуту метафору для опису поведінкових особливостей простих людей (як він вважав, невдах): «Уявіть, що ви запускаєте в лабіринт щурів. В кінці лабіринту лежить сир. Через час щури запам’ятовують досить непростий шлях до сиру і з задоволенням їдять свою нагороду. У якийсь момент ви перекладаєте сир в інше місце, а потім і зовсім забираєте. Але щури, нездатні прийняти змінені правила гри, знову і знову продовжать долати перешкоди, щоб потрапити в ту точку, де вже давно нічого немає … »
Ерхард говорив про невдах. Але всього кілька десятиліть потому інший психолог, Абрахам Лачинс, виконав схожий експеримент з людьми – інтелігентними і розвиненими. І з жахом виявив: вони мало чим відрізняються від щурів.

Експеримент, який отримав назву ефект Лачинс, полягав в наступному. Групі студентів пропонували виконати п’ять завдань. І вирішити дані завдання можна було тільки одним єдиним способом, причому вельми непростим способом. Успішно впоравшись із завданнями (і продемонструвавши при цьому дуже неслабкий рівень IQ), група отримувала нові завдання, які вже можна було вирішити двояко: старим важким способом або ж елементарним – очевидним і лежачим на поверхні.

Нові завдання, як ви, можливо, вже передбачили, групи вирішували звичним найскладнішим способом. Але найгірше те, що коли Лачинс давав студентам завдання, що передбачали взагалі інший спосіб розв’язання, вся група ставала в глухий кут і не знаходила відповіді. Щоб знову стати «нормальними» до вирішення нестандартних завдань, студентам потрібно відволіктися від експерименту хоча б на кілька днів.

Ефект Лачинс зафіксував особистісний розлад, властиве практично кожному з нас: люди (за рідкісним винятком) не здатні міняти звичні алгоритми життя і дій в умовах, що змінилися. Щоб подолати цей стереотип, треба перш за все його усвідомити і зізнатися собі в даній слабкості. Усвідомлення допоможе на час відмовитися від проблеми, «злетіти» над нею – лише після цього ми можемо виявляти нестандартні, але більш прості варіанти дій.

Висновок: «я робив так завжди» і «повторення – може навчити» – вірний спосіб привести себе в особистісний розлад і втратити можливість знаходити прості рішення. Не бійся переступати через стереотипи.

 

 

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*