Соціальні послуги

Гості студії: Мар’яна Любецька – директорка Хмельницького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та Наталя Гринишин – менеджерка проєкту «Соціально-педагогічна робота з дітьми та молоддю в Україні»

https://youtu.be/aR0EoGQEIcQ

Відкриття виставки « Очікування Vs Реальність» у Хмельницькому

Популярні

119720882_3300642826686448_5055918767336250854_nЗ нагоди відзначення в області Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми Міністерством соціальної політики України у співпраці з Координатором проєктів ОБСЄ в Україні, Представництвом МОМ в Україні – Агентством ООН з питань міграції, Громадською спілкою “А21 Україна” 17 вересня 2020 року у Хмельницькому біля кінотеатру ім. Т.Шевченка відбулось відкриття виставки інсталяцій «Очікування vs Реальність».

  IMG-0d259d7a18e1fa961dc0cbcc6230a0d1-VВ заході взяли участь працівники  Департаментів соціального захисту населення, освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації, обласного та міського центрів соціальних служб, студенти та волонтери з соціальної роботи.

IMG-d8dc3e7b95909bc4860bb6b8ce8f078b-VТетяна Власюк, директор Хмельницького обласного Центру соціальних служб в своєму виступі звернула увагу присутніх на  Закон України «Про протидію торгівлі людьми», де  центри соціальних служб відносяться до закладів допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми для надання соціальних послуг з метою забезпечення реалізації прав передбачених цим Законом. У Хмельницький області 30 особам встановлено статус  особи, яка постраждала від торгівлі людьми. В данний час на обліку Хмельницького міського центру соціальних служб перебуває троє осіб як такі, що постраждали від торгівлі людьми. Двоє знаходяться під соціальним супроводом Центру.119783018_3300644503352947_3115900454977701940_n

Також вона розповіла присутнім, що сьогодні багато українських громадян отримують пропозиції працювати або навчатись за кордоном. На жаль, не завжди такі пропозиції закінчуються на користь наших людейїх продають як товар. Треба кожній людині, яка збирається їхати  з України знати, що Україна офіційно підписала договори про соціальне забезпечення тільки з такими країнами , як Болгарія, Польща, Чехія, Португалія та країнами Прибалтики.119714948_3300643946686336_6241787987391468362_n

Ми доносимо до Вас цю інформацію, тому що хочемо, щоб Ви знали: у кожного є свої права і кожен охороняється законами. Свобода є фундаментальним правом кожної людини.

 Метою даної інсталяції є підвищення рівня обізнаності населення  щодо проблеми торгівлі людьми, інформування громадян про небезпеку потрапляння у ситуацію  торгівлі людьми,її основні форми та способи втягнення в експлуатацію, з особливим акцентом  на трудову експлуатацію. Тут зібрані реальні історії постраждалих українців і українок, які в пошуках кращого життя і заробітку зважувалися на ризиковані пропозиції ненадійних роботодавців і потрапляли. до небезпечних ситуацій, в тенета торгівлі людьми. Це чудова нагода привернути увагу мешканців і гостей місто Хмельницького до проблеми торгівлі людьми.119719539_3300645170019547_1092028369108382025_n

23 вересня експозиція продовжить мандрувати Україною та переїде у Вінницю.

 

Ефект Пігмаліона

  unnamedНа відміну від попередніх ефектів, цей психологічний трюк отримав назву від імені вигаданого персонажа – міфічного скульптора, який своєю увагою і любов’ю зміг оживити статую.

Вперше з ефектом Пігмаліона зіткнувся психолог Роберт Розенталь, який вивчав успішність школярів молодших класів. Він провів цікавий експеримент: на початку року показав вчителям список тих учнів, які нібито продемонстрували дуже високі результати в тестах інтелекту. В кінці року виявилося, що саме ці школярі стали кращими учнями в класі, здавши іспити на «відмінно». Очікувано? А ось і ні. Справа в тому, що Розенталь вибирав прізвища «геніїв» випадково, без прив’язки до їх реального IQ. Кращими цих учнів зробили викладачі, які щиро вірили, що перед ними по-справжньому талановиті діти.

Вчителі вірили, що діти – маленькі генії і діти дійсно продемонстрували приголомшливі результати.

Висновок: чекай від людей хорошого і зможеш запустити «власне пророцтво». Особливо добре ефект Пігмаліона проявляється на власних дітях і на нас самих: ті, хто вірить, що гідний більшого, дійсно це більше отримують. А у що вірите Ви?

кінець

Психологічні ефекти, що перешкоджають вашому успіху продовження

unnamedЕфект Лачинс

Давним-давно знаменитий психолог Вернер Ерхард придумав розгорнуту метафору для опису поведінкових особливостей простих людей (як він вважав, невдах): «Уявіть, що ви запускаєте в лабіринт щурів. В кінці лабіринту лежить сир. Через час щури запам’ятовують досить непростий шлях до сиру і з задоволенням їдять свою нагороду. У якийсь момент ви перекладаєте сир в інше місце, а потім і зовсім забираєте. Але щури, нездатні прийняти змінені правила гри, знову і знову продовжать долати перешкоди, щоб потрапити в ту точку, де вже давно нічого немає … »
Ерхард говорив про невдах. Але всього кілька десятиліть потому інший психолог, Абрахам Лачинс, виконав схожий експеримент з людьми – інтелігентними і розвиненими. І з жахом виявив: вони мало чим відрізняються від щурів.

Експеримент, який отримав назву ефект Лачинс, полягав в наступному. Групі студентів пропонували виконати п’ять завдань. І вирішити дані завдання можна було тільки одним єдиним способом, причому вельми непростим способом. Успішно впоравшись із завданнями (і продемонструвавши при цьому дуже неслабкий рівень IQ), група отримувала нові завдання, які вже можна було вирішити двояко: старим важким способом або ж елементарним – очевидним і лежачим на поверхні.

Нові завдання, як ви, можливо, вже передбачили, групи вирішували звичним найскладнішим способом. Але найгірше те, що коли Лачинс давав студентам завдання, що передбачали взагалі інший спосіб розв’язання, вся група ставала в глухий кут і не знаходила відповіді. Щоб знову стати «нормальними» до вирішення нестандартних завдань, студентам потрібно відволіктися від експерименту хоча б на кілька днів.

Ефект Лачинс зафіксував особистісний розлад, властиве практично кожному з нас: люди (за рідкісним винятком) не здатні міняти звичні алгоритми життя і дій в умовах, що змінилися. Щоб подолати цей стереотип, треба перш за все його усвідомити і зізнатися собі в даній слабкості. Усвідомлення допоможе на час відмовитися від проблеми, «злетіти» над нею – лише після цього ми можемо виявляти нестандартні, але більш прості варіанти дій.

Висновок: «я робив так завжди» і «повторення – може навчити» – вірний спосіб привести себе в особистісний розлад і втратити можливість знаходити прості рішення. Не бійся переступати через стереотипи.

 

 

Психологічні ефекти, що перешкоджають вашому успіху

  unnamedДавно в нас не було статті по психології, тоді давайте трохи дізнаємося що приховує психологія людини!

Здається Ви зробили все, що могли але з поставленим завданням – робочої, кар’єрної, особистої – так і не впоралися. Перевірте: можливо, вас підводять елементарні глюки, властиві людській психіці?

Психологи запевняють: часто той фактор, який заважає нам досягти успіху, – це ми самі. Точніше, ряд глибинних стереотипів, що засіли в наших головах.

Є кілька дивовижних психологічних ефектів, яким піддається абсолютно кожен і далі в статті ми з вами про них поговоримо.

Ефект Рінгельмана

Пам’ятаєте стару притчу, чи то анекдот про воду у винній бочці? Зараз нагадаємо. Якось в одному селі проходило велике свято. Селяни домовилися: на площі встановлять велику бочку, в яку кожен учасник майбутнього бенкету виллє відро вина. Але коли почалося застілля і присутні розлили по келихах вміст бочки, виявилося, що всередині була звичайна водиця. Просто один житель вирішив наступне: «Якщо в бочку вина я виллю відро води, ніхто цього не помітить». Він не міг навіть припускати, що така ж ідея прийде в голову кожному селянинові, який проживає в селі…

Власне, ефект, 90 років тому виявлений психологом Максиміліаном Рінгельманом, пояснює події в цій притчі. У 1927-му вчений провів серію цікавих експериментів, в рамках яких просив добровольців піднімати різноманітні тяжкості, а потім фіксував максимальну вагу яку кожна людина піднімала. Пізніше піддослідних змішали в групи по два, чотири і вісім чоловік і знову просили підняти щось важке – але вже спільними зусиллями.

Очікування були логічними: коли один випробуваний, умовно, піднімав 100 кг, то дві людини повинні були б подужати 200, а то і більше – адже крилате уявлення про те, що «гуртом і бандита легше бити» (в тому сенсі, що командна робота надає можливість досягати набагато більших результатів), існувало вже тоді.

Але Рінгельмана чекало розчарування. Як з’ясувалося, двоє людей піднімали лише 90% від суми їх індивідуальних показників – тобто на двох могли здолати лише 180 кг замість очікуваних 200. А якщо за справу бралися восьмеро, то результат знижувався ще більш вражаючим – піддослідні освоювали тільки 50% від еталонної ваги, тобто вісім чоловік могли впоратися лише з 400 кг (так що на кожного припадало лише 50 кг). Як показали подальші дослідження, працюючи поодинці – тобто покладаючись тільки на себе, люди показують високі результати. А ось включившись в групу, ми підсвідомо прагнемо економити сили – і в результаті «халтуримо».

Висновок: якщо хочеш досягти успіху, покладайся насамперед на себе. Дій усвідомлено, без оглядки і надії на людей які вас оточують. Так Ви зможете досягти більшого. А при потребі або психологічну кризу, можна відвідати професійного психолога і вивчити уважніше його рекомендації.

Продовження буде….

 

Самовпевненість і впевненість у собі

received_1756088507862813У психології досить чітко розрізняють поняття самовпевненість і впевненість.  Самовпевненість – це перебільшена впевненість у собі і власних силах, переконаність у відсутності помилок і мінусів у своєму характері. І дуже часто її причиною насправді є невпевненість у собі. Надмірна самовпевненість виступає ознакою невпевненої людини, яка ховає свої комплекси під зверхністю, агресивністю, егоїстичністю і зарозумілістю. Таким людям  властиві зайві самолюбство і образливість. Вони часто вступають в суперечки і потрапляють в конфліктні ситуації. Впевнена в собі людина реально оцінює свої можливості і правильно їх використовує. Виховати впевненість у собі можливо. Дотримуйтеся простих рекомендацій. 
Слідкуйте за поставою Змініть поставу і ходу. Впевнену в собі людину видає тверда хода, пряма спина, піднята голова, впевнений вираз обличчя, прямий погляд. Саме з цього і треба починати. Але не варто думати, що мета всього цього – справити на оточуючих враження. Просто ці фактори впливають і на нас, на нашу свідомість і оцінювання себе. Випрямте спину, усвідомте, що цей світ – ваш, і життя зміниться в кращу сторону. 
Думайте позитивно Не налаштовуйте себе на погане. Часто ми самі себе налаштовуємо на провал, на труднощі, на невдачі. Мовляв, у мене не вийде, я не пройду, він мене кине, я цього не варта і так далі. Але справа в тому, що все це визначає наше життя. І якщо ви налаштуєте себе на негатив, то так і вийде. 
Хваліть себе Помічайте свої досягнення і хваліть себе. Часто ми наші досягнення списуємо на волю випадку, а зате невдачі вважаємо виключно нашою виною. Досить так до цього ставитися. Кожен з нас здатен на багато що, і кожен з нас робить багато кожен день. 
Приймайте компліменти Приймайте компліменти. Потрібно хвалити не тільки себе, але і приймати похвалу від інших людей. Не потрібно відмахуватися, ніяковіти, підозрювати, що над вами сміються або зовсім акцентувати увагу на недоліках. Досить просто усміхнутися і подякувати. Адже так – ви розумні, красиві, успішні.  Дозвольте іншим помічати це. 
Розмовляйте з незнайомцями Частіше розмовляйте з незнайомцями, і ваша впевненість в собі підвищиться. Дзвоніть за оголошеннями, якщо потрібно, питайте дорогу, знайомтеся на вулицях і в барах з людьми, які сподобалися, спілкуйтеся у соцільних мережах, будьте дружелюбними з продавцями і офіціантами. Все це точно піде на користь вашій самооцінці. Ми схильні вести себе відповідно до власної самооцінки. Щоб змінити це, потрібно змінити погляд на самого себе.
Афірмації Афірмація – це позитивні та надихаючі твердження, які ми говоримо собі. Зазвичай вони більш ефективні, якщо промовляти їх вголос, щоб ви самі це чули. А все тому, що ми схильні вірити в те, що самі повторюємо собі. Для того, щоб ваш мозок швидко почав сприймати позитивні фрази, будуйте їх у вигляді питання. Наприклад, “Чому мені так добре вдається укладати угоди?”, замість “Я добре справляюсь з укладанням угод”. Справа в тому, що людський мозок біологічно налаштований шукати відповіді на запитання, не зважаючи на те, важливе воно чи ні. 
 Допомагайте іншим Допомагайте іншим людям. Допомагаючи іншим, ми відчуваємо вдячність за те, що маємо у власному житті. А ще робити добро іншим приносить велике задоволення. Замість того, щоб зосереджувати увагу на власній слабкості, станьте волонтерами чи наставниками, допомагайте іншим, навчайте, і ви побачите, як росте ваша впевненість в собі.
Не виснажуйте себе самоаналізом Слід позбавлятися від  безперервного виснажуючого самоаналізу, понижуючого самооцінку, відразу кажучи собі «стоп». І робити це необхідно до тих пір, поки не піде звичка негативно оцінювати всі свої дії. В якості стимулу можна пообіцяти собі який-небудь подарунок. 
Слідкуйте за голосом 
Варто стежити за своїм голосом: невпевнених людей видають боязкі «здавлені» або «півнячі» інтонації. Перш ніж вступати в розмову, фразу можна проговорити подумки і уявити, з якою інтонацією вона буде виголошена. Не варто порівнювати себе з іншими людьми.  Щоб домогтися успіхів, можна порівнювати себе лише з собою вчорашнім.  
Впевнена в собі людина представляє інтерес для інших людей. Щоб розвинути в собі риси, які можуть позитивно оцінити оточуючі, приносити радість і користь людям, необхідно працювати над собою.

Своєчасно надати допомогу!

IMG_20200911_142118До Всесвітнього дня надання першої медичної допомоги працівники центру прийняли участь у навчальному тренінгу в СКЦ «Плоскирів» з першої медичної допомоги.

Свобода вибору

  IMG_20200911_144331_332 В Хмельницькій обласній науковій бібліотеці відбулося  онлайн – засідання кіноклубу Docudaus UA «Право в об’єктиві» за темою «Свобода вибору». У перегляді та обговоренні документального фільму із фондів колекції Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudaus UA «Кава VS шашлики» режисера Дмитра Бурка  взяли участь користувачі бібліотек з багатьох районів нашої області, а також психолог ЦСССДМ Джал Антоніна та інші спікери, зокрема спеціалісти в галузі права.
Після перегляду учасники обговорили питання інертності та проблем українського суспільства; правової культури, відповідальності та правосвідомості виборця; дотримання законодавства; відповідальності за порушення вимог чинного законодавства під час виборів, а також законодавства в сфері захисту персональних даних; впливу біснесу на виборчий процес. Дискутували про низьку правову культуру, підкуп електорату. Ділилися власним досвідом участі в передвиборчих кампаніях.
Підсумок даного заходу наступний: вибір в будь-якій сфері життя – це завжди питання особистої відповідальності будь-якої людини. У виборі – головне сам вибір, дія і, бажано, усвідомлена. Для кращого усвідомлення необхідна ціль вибору, інформація про варіанти можливих дій та власне сам вибір бажаного.
Більше фото та деталей про захід можна отримати на сайті бібліотеки.

САМОТНІСТЬ

     received_620023388879239Незалежно від темпераменту, кожному та кожній  з нас іноді потрібна підтримка, розмова, обійми. Водночас інодві варто побути  на самоті. Давайте з’ясуємо, які позитиви  та негативи цього стану і як він змінює нас.
 Бути наодинці не означає бути самотнім 
Ми залишаємося наодинці, коли нікого немає вдома або коли сусіди по квартирі кудись поїхали. Словом, це відбувається тоді, коли фізично крім нас поруч нікого немає. Це зовсім необов’язково означає, що нам сумно, загалом цей факт ніяк не впливає на наш настрій. Часто це плутають із почуттям самотності. Насправді самотньою людина може бути як наодинці, так і коли хтось є поруч. Тому, коли ви залишилися вдома один/одна, не слід одразу налаштовувати себе на настрій самотності, якщо насправді вас це зовсім не турбує. 
Говоріть про свої почуття 
У кожного може виникнути відчуття самотності та бажання з кимось поговорити. Зовсім не обов’язково писати або дзвонити людям, прямо кажучи, що ви почуваєтесь самотньо. Навряд чи ви захочете навіть таке казати комусь. Достатньо просто запитати як справи і почати розмову. Люди, з якими вам цікаво і яких ви вважаєте близькими, скоріш за все підтримають вас, навіть простою розмовою. received_781869195948811
 Обирайте якість, а не кількість 
Інстаграм, фейсбук, твіттер… Цей список можна продовжувати нескінченно довго, так само довго, як і сидіти в соціальних мережах під час карантину. Нові записи та твіти з’являються щохвилини. Якщо викласти фото, можна одразу отримати десятки коментарів та повідомлень. Але чи насправді ці знаки уваги дарують нам справжнє відчуття близького спілкування? Іноді кількість не гарантує вам очікуваного результату. Згадайте про двох, трьох, навіть одну людину, з якою ви б хотіли поспілкуватися. І замість постити нову сторі з котиком в інстаграмі — напишіть цьому хлопцю або дівчині.
 Розклад дня 
Розробіть новий розклад дня, максимально наповнивши його корисними справами. До нього можуть входити найрізноманітніші пункти, наприклад, прочитати сто сторінок книги, випрати штори, подзвонити подрузі.  Важливим є час для розвитку, можна пройти онлайн навчання, навчитись готувати нові страви, зайнятись творчістю, має бути й час щоб побути зі своїми думками, проаналізувати їх. Взагалі, коли є план, у людей виникає відчуття, що вони контролюють своє життя і ситуацію, що є важливим для психічного здоров’я. Важливо зберегти ритуали з докарантинного періоду – наприклад, просинатися і засинати в той самий час, що й раніше, пити каву коли звикли, щоб було відчуття, що людина контролює своє життя. В той же час, потрібно вводити нові ритуали, хобі, вчити іноземну мову тощо.
Цінність усамітнення 
Знаходьте задоволення в компанії самих себе. Змиріться зі своїм оточенням. Багато людей хочуть знайти собі компанію (не має значення, з кого вона буде складатися) через страх порожнечі та дискомфорту, спричинених почуттям самотності. Але пошук товариства інших людей, як відчайдушна спроба уникнути усамітнення, зробить вас ще більш самотніми.  Один з головних уроків з отримання задоволення – зосередити свою увагу на речах, за які ви вдячні, а не на бажанні того, що у вас вже є.
За словами Віктора Франкла, “Людина повинна бути сама. Лише на самоті вона розуміє, що не є самотньою і ніколи такою не була”. Не бійтеся усамітнення, цінуйте його як можливість краще зрозуміти себе.

ФОРМУВАННЯ КОРИСНИХ ЗВИЧОК

  IMG_20200909_151115_031Ми любимо багато своїх звичок і не хочемо від них відмовлятися, навіть якщо вони йдуть нам на шкоду. Неможливість виконати дію, що стала вже звичною, викликає дискомфорт, ми страждаємо і відчуваємо себе вибитими з колії. Чому ж так відбувається? Звичка — це навички, що закріпилися, поведінка або дії, які ми добре засвоїли і повторюємо в певних умовах або в певний час. Як навчитися формувати корисні звички та позбутися шкідликих?

Перші звички виникають ще в ранньому дитинстві на основі нового вміння. Навчився малюк сам одягатися і роздягатися — можна формувати звичку акуратно складати свій одяг. Навчилася дитина добре читати — може виникнути, за сприяння батьків, звичка читати щодня. Пішла дитина до школи — виникає звичка складати портфель увечері завчасно або ж поспіхом уранці (і яка з цих звичок закріпиться залежить.  від батьків). З’явилась необхідність підігріти собі страву вдома слід негайно формувати звичку мити за собою посуд і прибирати зі столу. Добру звичку виховати значно легше, ніж виправити потім погану. 

З шкідливими звичками не потрібно боротися 

Боротися з поганими звичками — заняття невдячне і малоперспективне. Адже бажаючи відучитися від звички, ми зосередимо на ній свою увагу. Наші думки будуть зайняті лише тим, щоб не зірватися, утриматися, не дозволити собі. І в кінці кінців ми невтомно боротимося з собою, але наша внутрішня боротьба закінчиться програшем. Заборонивши собі палити і не думати про сигарети, курець доб’ється лише того, що піддасть себе суворому випробуванню: йому буде хотітися курити ще сильніше, ніж раніше. Виснажлива боротьба із самим собою призведе до того, що всі сили він витратить на опір і здасться.

Шукайте мотивацію 

Якщо ми не будемо знати, навіщо повинні позбавлятися від звички, то не зрушимо з місця. Нам потрібна мотивація. Ми хочемо схуднути? Чесно дайте відповідь собі на питання: навіщо? Що зміниться після того, як виробите корисну звичку не наїдатися на ніч? Майбутнє, забезпечене новою корисною звичкою, має виглядати дуже привабливо. Потрібно загорітися стоячим перед новим завданням.

Позитивне прикріплення 

Але трапляється і так, що звичка закріплюватися не хоче. Скільки разів ми бралися за щось нове та корисне, а потім кидали на півдорозі! Нам стало нецікаво, перші захоплення пішли, мотивація зникла, ми охололи і прийшли до висновку — нова звичка не для нас. Бажання прищепити її не викликає нічого, крім внутрішнього протесту.Тоді варто згадати про позитивне підкріплення. Для заохочення підійде все, що приносить задоволення: похвала, комплімент, усмішка, подарунок, шоколадка. Особливо важливо заохочення на початку формування звички. Коли вона стає «своєю», схвалення і похвали не потрібні. «Результат твоєї дієти наяву. Йдемо купимо тобі нове плаття».  «Знову на пробіжку? Там такий холод, захворієш!» — каже нам мама. «І правда», — думаємо ми і залишимося вдома.

«Я можу собою пишатися», «У мене вийшло!». Позитивні твердження та похвала — ось що потрібно для того, щоб корисна звичка увійшла в наше життя і в ній залишилася. Позитивне підкріплення при формуванні корисної звички працює ефективніше, якщо воно супроводжується позитивними емоціями. Поганий настрій гальмує закріплення гарної звички.

Плануйте 

Нову звичку розбивайте на складові і обов“язково записуйте. Поки плани «записані» тільки в голові — це мрії, далекі від реальності. Плани, викладені на папері, істотно наближають до мети. Наприклад якщо ви хочете здобути корисну звичку вставати в 6 ранку, а не в 8, щоб встигнути зробити більше і не запізнитися на роботу, запишіть, що для цього слід зробити. А саме: вимкнути телевізор або комп’ютер за годину до сну; почитати перед сном не більш півгодини. Детально розпишіть, скільки часу повинно піти на зарядку, душ, сніданок, скільки на прослуховування тренінгу. Обов’язково дотримуємося нового графіка.

Починаючи ж щось нове і кидаючи це через тиждень, ми лише мучимо себе. Нас гризе почуття провини за те, що проявили слабовілля, не впоралися, не змогли. При цьому падає наша самооцінка та впевненість у собі. Тому, у формуванні звички головне — регулярність. 

        Є також дві психологічні хитрощі, які допоможуть швидше досягти мети. Перша – так звані попередні ритуали. Перш ніж почати здійснювати пов’язані з звичкою дії, робіть певний ритуал. Він може бути і відносно складним, і зовсім простим, навіть несерйозним. Наприклад, хлопнути в долоні п’ять разів, а потім відправитися на пробіжку. Звучить смішно, але як працює! Другий трюк допоможе, коли здається, що сил працювати над собою вже немає. Запишіть на аркуші паперу аргументи, які змушують відмовитися від мети, а через кілька хвилин перечитайте їх. Як правило, всі вони будуть непереконливими, якщо не смішними.

        Що ж сказати на завершення? Чи думаєте ви про те, як позбутися поганої звички або як виробити звичку корисну, в будь-якому випадку найкраще рішення – від простих думок перейти нарешті до дій, і тоді у вас вийде і те, і інше.  Просто нові звички змінюють пріоритети. Головне, не здаватися і йти до кінця. І через деякий час Ви зможете оцінити результат. Все що вам потрібно – це рішуче налаштування і трохи терпіння та наполегливості.