Горе залишиться, але можна заново створити собі нове майбутнє

IMG-5cbdb1f906d0afed36c6da8052dc124d-VСьогодні вже 35-й день повномасштабного вторгнення Росії на територію України. Втрати України колосальні. Десятки тисяч будинків зруйновані, десятки міст і сіл спалені, мільйони людей залишились без можливості нормально жити.

30 березня 2022 року працівниками Хмельницького обласного центру соціальних служб начальником відділу методичного забезпечення соціальної роботи та навчальних заходів Наталією Гонтою та психологом Юлією Воробієвською було проведено щотижневе навчання для фахівців із соціальної роботи/спеціалістів, які надають послуги в громадах на тему :   Психологічна підтримка тим, хто втратив близьких.

За місяць війни в Україні російські окупанти забрали життя 145 дітей. Водночас кількість поранених зросла до 225 дітей.

За словами психолога центру, смерть найближчих, особливо раптова і передчасна, — стає шоком, від якого отямитися дуже складно. Психологи розповідають, як навчитись жити з втратою та як правильно підтримати близьких в жалобі.

У цих випадках людина втрачає не лише близьку людину, але також втрачає своє очікуване майбутнє, в цей момент у неї немає мети в житті.

IMG-7b1049b7a9ac25825bfb2f5893172932-VЄ ситуація гострого горя – це раптова смерть близької людини. В таких випадках люди можуть потребувати психотерапевтичної допомогти, можливо, навіть медикаментозної допомогти. Але це не найважчий етап. Найважче в психологічному сенсі на людину чекає пізніше, коли приходить усвідомлення.

Головне завдання – щоб гостре горе стало інтегрованим. Тут не стоїть питання, що життя має стати таким, як до трагедії. Воно таким не стане. Але воно має стати іншим життям, в якому ця втрата інтегрована.

Важливо, щоб померла людина зайняла своє місце в пам’яті. З нею можна розмовляти, її можна пам’ятати, ви маєте право на емоції, але ви маєте усвідомити її смерть, а не жити минулим і страждати від почуття провини.

Другий варіант – це ускладнене горе. У таких випадках обов’язково потрібна спеціальна терапія.

На думку психолога, найкращий лікар – це час. Це банальність, але так і є. З часом відчуття притупляються, але вони нікуди не подінуться.

Інфографіка від Офісу Президента України, яка пояснює, що таке усиновлення й тимчасове влаштування, як відбуваються обидва процеси, а також як українці та громадяни іноземних держав можуть тимчасово прихистити українських дітей.

IMG_20220329_145548_389IMG_20220329_145551_760

Життя дітей України – ось найбільший біль та найбільший клопіт

20220325_140610Порятунок майбутнього нашої держави – її дітей, має бути на сьогодні турботою кожного українця.  За інформацією Міністра оборони України за перших чотири тижні війни  вбито 144 та поранено  220 дітей.  

В повсякденному клопоті за дітей України під час військових дій виникає питання  що можливо зробити і як наші українські діти і ми всі житимемо після війни.  

Хмельницьким обласним центром соціальних служб було прийнято рішення про проведення навчання для потенційних опікунів/піклувальників, усиновителів, патронатних вихователів участь в яких беруть 30 осіб.

Навчання проводять регіональні тренери  Хмельницького  обласного центру соціальних служб, заступник директора Наталія Мельник та соціальний менеджер Тетяна Яцух.20220325_140219

Дані навчання сприяють підготовці кандидатів, активізації досвіду, почуттів, набуттю навичок, якими мають володіти потенційні батьки, які бажають всиновити дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Особливістю навчання є те, що майбутні батьки отримають теоретичну інформацію (під час навчання учасників будуть ознайомлені з особливостями сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, стилями виховання, віковими особливостями розвитку дітей, етапами адаптації дитини в сім’ї, роботою з травмами та втратами дітей та ін.).

20220325_140557Навчання проходять за  програмою де передбачено розгляд наступних тем: Знайомство; Підготовка до змін в особистому та сімейному житті; Подолання у дитини почуття втрати; Повноцінний розвиток дитини та причини його затримки; Задоволення потреб дитини та формування її прив’язаностей; Зміст та методи сімейного виховання; Посилення сімейних зв’язків; Планування стабільності життя дитини та сім’ї; Робота в команді; Усвідомлений вибір.

Після проходження обов’язкового безкоштовного курсу навчання всім батькам видається довідка з рекомендаціями, яка засвідчує проходження цього курсу і посвідчує їхню готовність стати усиновлювачами. В довідці вказується кількість дітей, їх стать та вік, рекомендації щодо можливості усиновлення.

Більш детальну інформацію щодо сімейних форм виховання можна отримати у Хмельницькому обласному центрі соціальних служб за адресою: м.Хмельницький, Львівське шосе 10/1 або за телефоном 0382765558

Психологія воєнного часу

IMG_20220323_093008

За словами Наталії Гонти, війна виснажує нас фізично та психологічно. Попри те, що наша психіка здатна адаптуватися під будь-які складнощі, кожен день бойових дій у рідній країні пережити надзвичайно складно. У цей непростий час варто підтримувати себе, рідних та близьких,сімей, над якими здійснюється соціальний супровід, які і так потерпали від насилля. Це життєво необхідно для того, щоб зберегти здоров’я.  

IMG_20220323_093040Психолог центру Юлія Воробієвська звернула увагу присутніх, що будь-який стан не може тривати вічно. Організм не може занадто довго переживати страх чи тривогу, тому буде шукати можливість впоратися з цим. Важливо пам’ятати, що почуття провини, яке ще називають «синдромом вцілілого» притаманне багатьом людям, які зараз перебувають у безпеці. Провина здатна сильно деморалізувати суспільство, тому треба усіляко з нею боротися. Адже, коли в тилу затоплює провина, людина перестає нормально працювати, і не може допомагати оточуючим.

 IMG-8b80dc7b55f6d81dc5477e6fb00bc0f3-V

Під час спілкування присутнім фахівцям із соціальної роботи було презентовано низку рекомендацій Міністерство охорони здоров’я України, як діяти під час кризових станів.  

 

Уряд створив координаційний штаб для захисту прав дітей в умовах воєнного стану

275808031_338205671678774_9181876996611354079_nМарина Лазебна, Міністр соціальної політики України, повідомила, що Уряд створив Координаційний штаб з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану.
Штаб створено за ініціативою народного депутата України Павла Сушка та Радника – уповноваженого Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’ї Герасимчук.
Штаб створено за ініціативою народного депутата України Павла Сушка та Радника – уповноваженого Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’ї Герасимчук.
Штаб координуватиме роботу центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо евакуації, створення безпечних умов та забезпечення прав під час воєнного стану:
• дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку та проживають або зараховані до закладів різних типів, в тому числі дітей з інвалідністю;
• дітей, які не мають такого статусу, але проживають або зараховані до закладів різних типів, в тому числі дітей з інвалідністю;
• дітей, які виховуються в сімейних формах виховання;
• дітей, які влаштовані до сімей патронатних вихователів.
Координаційний штаб очолять співголови – Міністр соціальної політики України та Радник — уповноважений Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації. До складу штабу також увійдуть Радник — уповноважений Президента України з питань безбар’єрності, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, представники Мінсоцполітики, Мінреінтеграції, Мін’юсту, Мінекономіки, Міноборони, Мінрегіону, МВС, МЗС, МОЗ, МОН, Мінінфраструктури, Національної поліції, Держприкордонслужби, Нацсоцслужби, ДСНС, Офісу Генерального прокурора, підкомітету у справах сім’ї та дітей Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, освітній омбудсмен України, представники міжнародних організацій, громадянських об’єднань та незалежні експерти.

Робота із сім’ями та дітьми, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у СЖО у військовий період

164749740995216 березня  працівниками обласного центру соціальних служб було проведено щотижневе онлайн навчання для  фахівців із соціальної роботи/спеціалістів, які надають послуги в громадах .Тема навчання : «Робота із сім’ями та дітьми, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у СЖО у військовий період». 

Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» одним із чинників, що можуть зумовити складні життєві обставини, є шкода, завдана бойовими діями, збройним конфліктом чи тимчасовою окупацією. Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан у відповідь на початок РФ війни. У зв’язку з бойовими діями, які веде Росія проти України

За словами заступника директора ХОЦСС Наталії Мельник, Міністерство соціальної політики України розробило методичні рекомендації щодо організації надання соціальних послуг в умовах воєнного стану для допомоги органам місцевого самоврядування у забезпечені послугами громадян.

1647497409931Наталія Валентинівна звернула увагу присутніх на  Порядок організації надання соціальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 587, рекомендований для застосування органам місцевого самоврядування .

Тобто, органи місцевого самоврядування в рамках законів України та Конституції України мають право самостійно визначати особливості організації та надання соціальних послуг, враховуючи наявний стан речей.

Начальник відділу методичного забезпечення соціальної роботи та навчальних заходів  Наталія Гонта  надала роз’яснення на виявлення сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах  здійснюють фахівці із соціальної роботи   та інші суб’єкти соціальної роботи.

З метою оперативного реагування на проблеми сімей в СЖО рекомендуємо всю можливу інформацію про такі сімʾї (заяви, повідомлення), незалежно від кого і кому вона надходить, негайно доводити до відома ФСР/осіб на яких покладено виконання функцій ФСР для оперативного проведення оцінювання їхніх потреб у соціальних послугах.

У разі оцінювання потреб пропонується заповнювати лише розділи Акту оцінки потреб, які мають життєво важливе значення.

Допускається складання акту потреб у телефонному режимі або з використанням будь-яких доступних ресурсів.

Під час соціального супроводу сімей в СЖО рекомендується підтримувати звʾязок з сімʾєю за допомогою телефонного звʾязку або будь яких доступних месенджерів.

У разі необхідності вивезення сімей на безпечні території, особливо при залученні до цього процесу волонтерів, вести облік сімей, які евакуйовані і які ще потребують вивезення.

Мінсоцполітики попереджає про небезпеку потрапляння у ситуацію торгівлі людьми

275516775_336333201866021_5278978905817807893_nМінсоцполітики спільно з Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики ініціювало розроблення та розповсюдження пам’яток для дівчат і жінок, які перетинають державний кордон у зв’язку з воєнними діями на території України, з метою запобігання торгівлі людьми.
Листівки розроблено за підтримки проекту „Супровід урядових реформ в Україніˮ (SURGe), що фінансується Урядом Канади та впроваджується Alinea International.
Міністерство звернулося до Закарпатської, Львівської, Чернівецької облдержадміністрацій, а також до Адміністрації Державної прикордонної служби, з проханням розповсюдити Пам’ятки у пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю.
Також Міністерство звернулося до Державної служби України з надзвичайних ситуацій з проханням включити до SMS-розсилки інформацію про правила безпеки з метою запобігання торгівлі людьми в умовах війни.

Як діяти службам у справах дітей у разі виявлення дітей, батьки яких загинули?

IMG_20200904_114720_143Шановні служби у справах дітей, у разі звернення до вас або виявлення вами дітей, батьки яких загинули (свідоцтв про смерть немає і не може бути), потрібно оформити таких дітей «залишеними без батьківського піклування» і знайти можливість тимчасово влаштувати у сім’і, які бажають прийняти дитину (на підставі п. 31 Постанови КМУ № 866).
Дітей, для яких не знайдеться сім’я / не працюватиме місцева служба, можна під  супроводом направляти у західні області ?України. У цих областях можна передати дітей місцевим службам у справах дітей для тимчасового влаштування їх у тамтешнi сім’і або ЦСПР.
Велика біда з дітьми — рятуємо! Міністерство соціальної політики України найближчим часом опублікує лист з роз’ясненнями.

Шановні українці, для того, щоб взяти посиротілу дитину до себе у сім’ю, треба звернутися до служби у справах дітей лише з паспортом і написати заяву про таке бажання.

(За інформацією експертки у справах дітей Людмили Волинець).
Звертаємо увагу, що усиновити дитину наразі неможливо.
Також інформуємо, що запрацював чат-бот «Дитина не сама»,  розроблений Офісом Президента України спільно з ЮНІСЕФ та Міністерством соціальної політики України: @dytyna_ne_sama_bot

«Якщо ваша дитина загубилася.?Якщо ви бачите самотню дитину.?Якщо ви бажаєте тимчасово прихистити дитину в своїй сім’ї.?Якщо вам відомі міжнародні організації, що готові прихистити українських дітей. Якщо ви маєте інші питання стосовно дітей, то пишіть сюди в Телеграм-бот @dytyna_ne_sama_bot “Дитина не сама”, і ви отримаєте відповіді на свої питання. З чат-ботом насамперед варто ознайомитись батькам, волонтерам та всім небайдужим громадянам.?Через військові дії діти можуть опинятися далеко від батьків або потрапляти у кризові ситуації. Наша спільна мета — їм допомогти!» — повідомляє Дар’я Герасимчук, радниця-уповноважена Президента України з прав дитини.