Газлайтинг — вид психологічного насильства

clip_image001  Газлайтинг — відносно новий термін, але навіть якщо ви з ним не знайомі, ви напевне стикалися з “м’якими” проявами цього явища: наприклад, коли пригадували знайомому якийсь випадок, а у відповідь отримували переконання, що нічого не було. Газлайтингом називають форму психологічного насилля, коли одна особа маніпулює іншою, намагається її заплутати, викривляє інформацію так, що людина починає сумніватися в адекватності власного сприйняття і своїх спогадах. Звичайно, не кожна ситуація, коли вас переконують у тому, що якоїсь події не було — прояв насилля. Цілком можливо, що вона щиро її не пам’ятає. Тим не менш, газлайтинг — частий прийом та спосіб встановлення контролю над іншою особою та є одним з елементів насилля у відносинах. В якості інструменту контролю виступає образа почуттів партнера у вигляді використання “нешкідливих” фраз типу “Ти неадекватно реагуєш”, “Це був просто жарт” або “Розслабся!”, щоб партнер відчував себе винним за те, що “неправильно” та “надто сильно” реагує. Інший частий приклад — зрада, коли один з партнерів переконує іншого, що насправді нічого не відбувається.

  Мета газлайтингу — змінити уявлення людини про дійсність, змусити його сумніватися у власній версії того, що відбувається. Він може приймати різні форми: заперечення фактів (“Я не міг цього сказати, ти вигадуєш”), знецінювання емоцій іншого (“Будь ласка, будь спокійніше”) або підкреслювати, що партнер неадекватно сприймає те, що відбувається (“Хіба нормально плакати в такій простій ситуації?”). Спеціалісти-психоаналітики визначають окремі ознаки, які вказують на те, що ви потерпаєте від газлайтингу. Наприклад, якщо ви постійно вибачаєтесь перед партнером, хвилюєтеся, що не варті його, перед поверненням партнера додому судомно перевіряєте, чи не забули про щось, що може його розлютити, постійно виправдовуєте його перед друзями та родичами. Жертвами газлайтингу частіше стають жінки та діти. Наслідком може стати депресія або тривожний розлад.

  Подолати газлайтинг важко тому, що на відміну від фізичного насилля, його важко довести: жертва сумнівається у тому, що правильно сприймає дійсність, її сприйняття викривлене. Вона звикає підлаштовуватися під партнера-маніпулятора, не усвідомлює, що потребує допомоги, намагається йому догодити і відповідати його очікуванням, забуваючи про себе та власний комфорт. Тим не менш, боротися з газлайтингом можна. Найбільш очевидний спосіб — звернутися до спеціаліста психотерапевта. Якщо такої можливості немає, звернутися за підтримкою до друзів або близьких, котрим ви довіряєте: вони допоможуть поглянути на ситуацію з іншого боку та розкрити маніпуляції.

  Не потрібно намагатися переконувати маніпулятора: якими вагомими не були б ваші аргументи, він ніколи їх не прийме, чим раніше ви це зрозумієте, тим легше буде вийти з такої ситуації. Перший крок до того, щоб подолати газлайтинг — готовність до того, щоб повністю розірвати відносини, лише так можна змінити розстановку сил. При цьому питання того, розривати відносини або намагатися змінити їх, кожен вирішує сам. Розірвати відносини з членом сім’ї буває дуже складно — ви можете відчувати до нього цілу гамму складних почуттів, суміш любові та гніву. Але іноді досить почати з малого — наприклад, усвідомити, як довго ви не надавали значення власним почуттям і бажанням, та звернути на них увагу.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*